https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak świętować, to na biało-czerwono!

(DZ)
www.sxc.hu
Jak będziemy obchodzić 11 listopada?

Pierwsze sygnały nadchodzącego Święta Niepodległości pojawiły się już w piątek na ulicach naszych miast. Flagi zawisły głównie na szkołach i urzędach.

Przeczytaj również: Wyjdź z domu i świętuj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają w regionie

Więcej flag przez Euro?

Biało-czerwono zrobiło się m.in. na toruńskiej Starówce - nie tylko za sprawą flag, ale też dzieci z Zespołu Szkół nr 16, które przypominały przechodniom o dniu niepodległości, rozdając wstążeczki w barwach narodowych i ulotki z programem obchodów. - Uczniowie zrobili aż 2 tys. kotylionów - mówi Piotr Olecki z Muzeum Historyczno-Wojskowego, które jest inicjatorem akcji. - Zaangażowali się właściwie wszyscy: od przedszkolaka do gimnazjalisty. W "szesnastce" powstał też chór liczący 84 uczniów, który na miejskich obchodach wykona trzy legionowe piosenki.

Jednak poza przygotowaniami do oficjalnych uroczystości właściwie klimatu święta nie czuć. Sprzedawczyni z jednego z chojnickich sklepów mówi wprost: - Nigdy nie robiliśmy dekoracji z tej okazji i w tym roku też nie będziemy.

Zobacz: Bydgoszcz świętuje odzyskanie niepodległości [zobacz zdjęcia]

W sklepikach z pamiątkami na Rynku Staromiejskim w Toruniu wprawdzie flagi i biało-czerwone gadżety pojawiły się w wyeksponowanym miejscu, ale jak na razie nie ma na nie zbyt wielu chętnych. - W zeszłym roku był większy ruch - mówi sprzedawczyni. - Może jeszcze za wcześnie, a może ludziom flagi zostały po Euro, więc już nie muszą kupować?

Takie podejrzenie podziela Irena Kierzkowska, emerytka z Włocławka, która zauważa, że w mieście z dnia na dzień przybywa biało-czerwonych barw. - To nowa tradycja, dawniej tak nie było - mówi. - Chciałabym myśleć, że jesteśmy większymi niż niegdyś patriotami, ale obawiam się, że wiąże się to też z dostępnością flag w sklepach. Jest ich pod dostatkiem. Może też ludzie zaopatrzyli się w nie w związku z Euro 212 i teraz wykorzystują fakt, że mają je w domu?

Czytaj też: Przedszkolaki z Grudziądza już obchodziły Święto Niepodległości [zdjęcia]

Dla wielu mieszkańców flaga wywieszana przy okazji świąt narodowych to nie kwestia nowej mody, tylko wieloletniej tradycji. Tak jak dla Mirosławy i Ryszarda Keńskich ze Złotorii. - Mamy naszą flagę, odkąd Karol Wojtyła został papieżem - mówią. - Jutro też obowiązkowo pojawi się przed naszym domem. Jak będziemy obchodzić 11 listopada? Jak co roku - rodzinnie. Spotkamy się z bliskimi na kawie i będziemy rozmawiać, także o historii. Nasze dzieci mają na ten temat dużą wiedzę, więc będziemy mogli uczyć się od siebie nawzajem.

Obchodzić czy nie?

Inni nie świętują wcale. - Na 1 maja wywieszam flagę, bo to święto pracy, ale dnia niepodległości nigdy się nie obchodziło i ja też nie mam zamiaru - mówi taksówkarz, którego spotkaliśmy przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach.

Julita Wrzesińska z Bydgoszczy też przyznaje, że zwykle o 11 listopada zapomina. Tym razem może jednak zrobi wyjątek. - Nie mam jakiegoś bardzo patriotycznego podejścia, ale w tym roku tak dużo i ciekawie się dzieje, że chyba jednak będę świętować - mówi bydgosz-czanka. - Wybieram się na grę miejską do hotelu "Pod Orłem".

Dr Paweł Załęcki, socjolog z UMK nie dziwi się, że podejście do 11 listopada bywa wśród mieszkańców różne. - Ten dzień nie ma, niestety, u nas charakteru jednoczącego, jak to bywa w przypadku innych świąt - mówi. - Wprawdzie ok. 30 proc. Polaków deklaruje, że to dla nich ważna data, ale tylko w 10 proc. mieszkań wywieszane są flagi. Deklaracje nie przekładają się na rzeczywistość.

Dlaczego? Socjolog wskazuje kilka możliwości: - Pokolenie dzisiejszych 40-latków jest pierwszym, które nie doświadczyło wojny. Nie odczuli uwolnienia od najeźdźcy, bo nie przeżyli niewoli i dlatego Święto Niepodległości nie wzbudza w nich radości wyzwolenia. Z drugiej strony, od mniej więcej dwóch lat pogłębiają się w Polsce podziały, a 11 listopada jest wykorzystywany do ich manifestowania. Wiele osób się na to nie godzi.

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
a premiera tam (biorącego udział w głównych uroczystaściach ) widziałeś ? Uciekł przed rodakami ? Tylko nie wiem czy ze strachu , czy ze wstydu . Albowiem do Kossowa mół pojechać np. w przeddzień . To on sprawuje władzę a nie " prezes " . Nie zauważyłeś tego .... panie zdunek bis ?

To nie zdunek bredził powyżej o prezesie, a wojciu-Franc. Ze wstydu przestał sie logować
G
Gość
a premiera tam (biorącego udział w głównych uroczystaściach ) widziałeś ? Uciekł przed rodakami ? Tylko nie wiem czy ze strachu , czy ze wstydu . Albowiem do Kossowa mół pojechać np. w przeddzień . To on sprawuje władzę a nie " prezes " . Nie zauważyłeś tego .... panie zdunek bis ?
G
Gość
A prezes wiadomej nam partyi oczywiście zorganizował swój własny pochód,bo gdzież tam on będzie w głównych obchodach brał udział.Taki to z niego Polak ,że ludzi dzieli i skłóca.
m
miki
Flag mało, ale dynie powystawiane przed domami owszem. Żałosne jaka tradycja jest nam bliższa
z
zdziwiony
Zauważyłem dziś mniej naiwniaków z flagami niż podczas Euro. Czyżby celebrowanie niepodległości tego "wspaniałego" kraju nie było takie ważne?
G
Gość
A ja tak,ja akurat zawsze będę wracał i cieszył się naszym krajem,pomimo tych wszystkich wymienionych problemów.Ktoś może powiedzieć ,,no tak-ty zarabiasz za granicą i możesz głupa palić w Polsce,bo masz kasę.Nie dlatego że mam kasę Polskę postrzegam jako wspaniały kraj,ale dlatego że kraj mamy wspaniały,mamy góry,morze,lasy,jeziora,mamy dobre ziemie dla rolnictwa,mamy ładne miasta gdzie jak widzę co roku kiedy przyjeżdżam na urlop,że ciągle powstaje coś nowego,coraz lepszy stan dróg również da się zauważyć.Kraj mamy wspaniały,tylko władza jest do niczego i to od wielu lat.Gdyby w dzisiejszych czasach w Polsce dało by się dobrze zarobić - chociaż te 1000 euro,to nasz kraj był by pokazowym w Europie.

NO WŁAŚNIE WOJTKU. WŁADZA JEST DO NICZEGO A TY TĄ WŁADZĘ POPIERASZ. MAMY WSPANIAŁY KLIMAT, GÓRY ITD. ALE NIE MAMY WSPANIAŁEGO KRAJU-PAŃSTWA. TO OGROMNA RÓŻNICA. ŁADNE MIASTA I GÓRY NIE DADZA ZWYKŁYM POLAKOM CHLEBA , PRACY. TY W IRLANDII PATRZYSZ NA TEN POLSKI SYF JAKI STWORZYŁA WŁADZA Z BOKU I CIEBIE ON NIE DOTYCZY, WIEC MOZESZ TU SIELANKOWAĆ SOBIE A MY POLACY I TAK WIEMY JAKA JEST PRAWDA-POLSKA TO NIE SIELANKA, NIE ZA OBECNYCH RZĄDÓW.
g
gość
Jeste ciekawa Waszych odpowiedzi na pytanie - czy kochasz Ojczyzne ? Jezeli tak , to za co ? Moja odpowiedz jet taka . NIE ! nie kocham . Nie chce nieodwzajemnionej milosci.
g
gość
Czy może ktoś powiedzieć co się właściwie zdarzyło 11 listpada 1918 roku?
O ile wiem to w II RP Święto to zostało ustanowione chyba dopier a 1938 roku?
p
paparazzi
z jakiego szczęśliwego powodu mam wywiesić flagę , gdy wolne państwo robi z ludzi wała na każdym kroku, gdy nędza dnia powszedniego jest większa niz za czasów komunistów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ci, którzy powinni być dla ludzi są dla nich wilkami, uzurpowali sobie prawo do nieomylności i pazerności, styropianowa mafia czuje się dobrze.....POlska to dziki kraj , .....bardzo dziki i nawet 10 amerykańskich zołnierzy nie czyni Polskę bardziej cywilizowaną !!!!!
60-cio latek
"Pokolenie dzisiejszych 40-latków jest pierwszym, które nie doświadczyło wojny."
Jak to rozumieć?
p
paulo
A co tu świętować??? Ten kraj już nie istnieje,jest w ruinie,żadnych Polskich zakładów już nie ma,ludzie nie maja pracy a jak mają to sa wykorzystywani przez Panów Władców pracodawców i pracuja za 2 czy 3 osoby i za 1200zl. Więc to święto nie ma racji bytu i tyle.Dla mnie Polska już nie istnieje i tylko pozostał żal.A mogło być tak pięknie,żeby nie Tusk,Kaczyński i reszta złodzieji którzy z premedytacją niszczą nasz biały czerwony land.Przykro mi ale ja nie uznaję tego "święta" teraz obłudnego...
G
Gość
Większą profanacją wywyieszonej pomiętej nie wyprasownej flagi państwowej jest tylko brudna, pognieciona i nie wyprasowana. Gdy szanowna redakcja podejmuje taki temat powinna zajrzeć do źródła (ustawy o godle, barwach i hymnie RP).

Za dużo od nich wymagasz.
W
Wiech
Większą profanacją wywyieszonej pomiętej nie wyprasownej flagi państwowej jest tylko brudna, pognieciona i nie wyprasowana. Gdy szanowna redakcja podejmuje taki temat powinna zajrzeć do źródła (ustawy o godle, barwach i hymnie RP).
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska