https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak urozmaicić ponury, zimowy krajobraz miejski

Oprac. (M)
Patio w centrum handlowym w Rheinfelden urządzono w stylistyce śródziemnomorskiej
Patio w centrum handlowym w Rheinfelden urządzono w stylistyce śródziemnomorskiej Fot. Röben
W okresie jesienno-zimowym nasze miasta i mniejsze miejscowości wyglądają zazwyczaj szaro i smutno. A przecież nie musi tak być.

Większość zabudowań zlewa się w jedną, ciemną całość z zasnutym chmurami niebem. Lepiej jest gdy już spadnie śnieg.

Jest kilka sposobów radzenia sobie z jesienno-zimową monotonią krajobrazu miejskiego. By ożywić elewacje budynków, warto stosować materiały budowlane w intensywnych odcieniach. Ciekawym zabiegiem jest też projektowanie takich brył, które nawet w północnej Europie i w najbardziej ponury dzień będą się wyróżniać oryginalnym, śródziemnomorskim stylem.

Pozytywne skojarzenia

Architekturę krajów basenu Morza Śródziemnego charakteryzują przede wszystkim interesujące bryły budynków oraz oryginalne zestawienia kolorystyczne, często w postaci jasnych elewacji i kontrastujących z nimi ciemnych elementów wykończenia, np. ram okiennych.

Swoboda stylu stwarza wrażenie harmonii, a jednocześnie zaskakuje dynamiką barw i kształtów. Co więcej, mieszkańcy południa Europy wydają się zwykle zrelaksowani i radośni. Z tych powodów architektura śródziemnomorska budzi pozytywne skojarzenia.

Klimat piazzy

Doskonałym przykładem na to, że wykorzystanie elementów śródziemnomorskich może pozytywnie wpłynąć na zagospodarowanie przestrzeni, jest centrum usługowe B15 w Rheinfelden, szwajcarsko-niemieckim mieście granicznym koło Bazylei.

Centrum usługowe B15 wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym dziedzińcem wewnętrznym, przypominającym małe place we Włoszech. Włoska piazza (plac) łączy mieszkańców. Podobnie jest z wewnętrznym dziedzińcem kompleksu B15 - umożliwia on swobodną komunikację wszystkich osób, które znajdują się w budynku. To właśnie dziedziniec wewnętrzny, będący swoistą oazą w krajobrazie miasta, nadaje wspomnianemu centrum wyjątkowego, śródziemnomorskiego stylu. Istotną funkcję pełnią także podcienie.

- Zadaniem podcieni jest nie tylko zintegrowanie sąsiadujących z dziedzińcem powierzchni, ale także umożliwienie współpracownikom bezpośredniego kontaktu, tak, by jeszcze efektywniej wykorzystać wspólne działanie - opisuje pomysł architekt Rudolf Vogel.

Więcej niż biura

Pozytywna atmosfera w centrum B15 nie jest wyłączną zasługą zalanego światłem dziedzińca. Wnętrze obiektu o powierzchni ponad 8 tys. m może pomieścić siedziby nawet 25 firm z najróżniejszych branż.
Zastosowano w nim najlepsze współczesne rozwiązania, w tym ułatwiający komunikację nowatorski system zagospodarowania przestrzeni oraz podziemny garaż.

Do dyspozycji wszystkich najemców powierzchni biurowych są także pomieszczenia wyposażone w sprzęt multimedialny, przydatne w czasie różnorodnych prezentacji, konferencji i podobnych okazji. Dodatkowo restauracja, centrum fitness, świetlica dla dzieci oraz pomieszczenie socjalne tworzą przyjazną atmosferę i sprawiają, że centrum B15 tętni życiem również po godzinach.
Kolorystyka budynku opiera się na koncepcji stworzonej przez architektów we współpracy z artystą Ettore Antoninim.

Projekt obejmuje zarówno obszary zewnętrzne, jak i ogólnodostępne pomieszczenia wewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska