Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Od początku 2020 roku regularnie na sesji Rady Miasta Chełmna prezentowane są raporty dotyczące funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W trakcie sprawozdania przedstawiane są szczegóły dotyczące bieżących kosztów funkcjonowania systemu, ilości odpadów w poszczególnych frakcjach oraz liczby osób korzystających z ulgi z tytułu kompostowania. Tak było również na ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna.
- Zbiorczy raport jest prezentowany na sesji w celu pokazania bieżących problemów systemu oraz wskazania, że to wspólna sprawa - podkreśla wiceburmistrz Murawski. - W tym roku realnie spadła ilość odpadów zmieszanych względem surowców segregowanych. Przez kilka miesięcy ilość odpadów zmieszanych oscylowała poniżej 50 proc. ogólnej masy odpadów. Wskazaliśmy największy problem obecnie obserwowany w systemie: prawidłowość segregacji bioodpadów. Do brązowych pojemników na bioodpady powinny trafiać: odpadki warzywne i owocowe - w tym np. obierki, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, nieimpregnowane drewno.
Niestety, trafiają tam również odpady, które nie powinny.
- Regularnie w tych pojemnikach znajdowane są niesegregowane odpady komunalne, skutkiem takiej nieprawidłowości jest naliczenie opłaty podwyższonej - wskazuje Piotr Murawski. - Wynika to z tego, że po ten odpad śmieciarka musi podjechać ponownie, ale już ze zmieszanymi odpadami. Stąd podwójny koszt wywozu. Sprawność systemu w dużej mierze zależy od nas i od jakości segregowanego przez nas odpadu.