Czego nie lubimy robić w domu?
Choć, według badań większość Polaków regularnie wykonuje obowiązki domowe, dzielimy ich na te mniej i bardziej lubiane. Sprawdźmy, jakie zadania wykonujemy chętnie, a jakie musimy “na siłę”.
Najmniej lubiane obowiązki
Na podium najmniej lubianych obowiązków domowych okazało się mycie okien. Aż 36% Polaków nie przypada za tym zadaniem. Na kolejnym miejscu sprzątanie łazienki (30%). Zmywać naczynia nie lubi 25% ankietowanych, a myć podłogi 23%. Kolejne najmniej lubiane obowiązki domowe lista to gotowanie (18%), zmiana pościeli (18%), odkurzanie (17%), wycieranie kurzu (14), rozwieszanie prania (12%), wyrzucanie śmieci (12%) oraz codzienne zakupy (7). Co ciekawe 20% respondentów, na pytanie, jakie domowe obowiązki dla nich najbardziej lubiane, odpowiedziało “żadne”.

Najbardziej lubiane obowiązki
Jak wskazują badania, 34% Polaków najbardziej lubią gotować. Kolejnym lubianym obowiązkiem jest podlewanie kwiatów (28%). Zakupy spożywcze okazały się trzecim najbardziej lubianym codziennym obowiązkiem wśród ankietowanych (21%). Odkurzać w domu lubią 17%, 16% rozwieszać pranie, a wynosić śmieci 14%. Na kolejnych miejscach okazały się takie obowiązki w domu, jak zmywanie naczyń (13%), wycieranie kurzu (12%), mycie podłóg (11%), sprzątanie łazienki (9%), zmiana pościeli (9%) oraz mycie okien (6%).

Jak utrzymać porządek w domu
Już wiemy, że porządek w domu dobrze wpływa na nasze samopoczucie, więc co trzeba robić, by nie doprowadzić do bałaganu? Czynności domowe niestety są czasochłonne, ale istnieją triki, które pomogą przez dłuższy czas utrzymywać czystość. Jednym z nich jest tak zwana “zasada 15 minut”. Według ekspertów, codzienne poświęcenie wieczorem piętnastu minut na porządki domowe sprawia, że czystość w mieszkaniu utrzyma się dłużej. W kwadrans zdążymy na przykład:
pozmywać naczynia po kolacji;
rozwiesić pranie;
odłożyć na miejsce ubrania;
lub podlać kwiaty.
Dobrym pomysłem jest również lista obowiązków domowych, czyli planowanie. Eksperci podkreślają, że warto planować każdego dnia wykonywanie pewnych obowiązków. W wyniku na koniec tygodnia nie będziemy musieli poświęcać dużo czasu na porządki, pozostaną nam jedynie poprawki. Kolejną radą na utrzymanie czystości jest po prostu … nie śmiecić, albo raczej sprzątać od razu. Choć brzmi banalnie, ale rozrzucone ubrania, czy starą plamę na blacie prędzej, czy później trzeba będzie posprzątać. Jeśli nie będziemy zostawiać tego na później, a zrobimy porządek na bieżąco, będzie to dla nas mniej czasochłonne. Jeśli nie masz zbytnio czasu na wykonanie obowiązków domowych dobrym wyjściem jest skorzystać z profesjonalnych usług. Na Otomistrz możesz znaleźć osób lub firmę sprzątającą, która pomoże Ci w utrzymaniu czystości. Otomistrz to platforma, która łączy klientów z wykonawcami różnorodnych usług - od sprzątania, do naprawy i remontów. Na platformie można porównać oferty, sprawdzić opinie innych klientów i skontaktować bezpośrednio z wybranym wykonawcą. Nie trać czasu, znajdź wykonawca na Otomistrz i ciesz się pięknie posprzątanym mieszkaniem.
Jak satysfakcja z życia wiąże się z porządkiem w domu
Choć domowe obowiązki, w tym sprzątanie, niespecjalnie lubimy wykonywać, przebywanie w czystym domu podnosi nasze zadowolenie z życie. Potwierdzają to również badania. Okazuje się, że głównym motywatorem sprzątania jest nasze samopoczucie. 55% ankietowanych zadeklarowało, że lepiej się czują w czystym mieszkaniu.41,9% głównie sprzątają z powodu zdrowia i higieny, 41,1% uważała, że czystość w mieszkaniu pomaga w samoorganizacji. Negatywne motywatory wykonywania domowych obowiązków to sprzątanie, jako przejaw obowiązku (24,2%) oraz sprzątanie przed przyjściem gości (22,6%). Dodatkowo 71,2% wśród osób badanych, które zadeklarowali zadowolenie z życia, sprzątają w swoich domach co najmniej 2 razy w tygodniu.

Podsumowanie
Obowiązki domowe to nieodłączny element naszego codziennego życia. Jakieś z tych obowiązków wykonujemy z przyjemnością, inne mniej chętnie, ale, jak już wiemy, porządek w domu bezpośrednio ma wpływ na nasze samopoczucie i samoorganizację. Aby nie doprowadzić do bałaganu należy dobrze zaplanować wykonywanie zadań domowych. Wystarczy poświęcić jedynie 15 minut dziennie na sprzątanie, aby mieć czyste mieszkanie. Jeśli brakuje nam czasu, zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na Otomistrz znajdziemy wykonawców różnorodnych usług, którzy pomogą w wykonywaniu m.in. codziennych obowiązków domowych, taki, jak sprzątanie.