Zobacz wideo: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2020 roku?
Początek roku często jest czasem, w którym decydujemy się podsumować to, co za nami i podjąć jakieś wyzwania na kolejny rok. Na początku 2021 roku agencja badawcza SW Research zapytała Polaków o ich postanowienia na 2021 rok. Brak konkretnych planów zadeklarowało jedynie 16 procent badanych. Inni podejmują wyzwania, jednak – jak wynika z badań omnibusowych agencji badań rynku i opinii SW Research – co dziesiąta osoba przyznaje, że nie wytrwała w swoich postanowieniach.
Jakie postanowienia na 2021 deklarują Polacy?
W poniższej galerii przedstawiamy noworoczne postanowienia Polaków zadeklarowane przez osoby, które wzięły udział w daniu przeprowadzonym przez agencję badawczą SW Research w dwóch turach: pierwsza oda 5 do 7 stycznia, a druga od 12 do 14 stycznia.
Każde z badań zostało zrealizowane przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.
Do najczęściej wybieranych postanowień, wskazanych przez osoby uczestniczące w badaniach należą: aktywność fizyczna, oszczędzanie i zdrowe odżywianie. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce pojawiło się również zupełnie nowe postanowienie – czyli zaszczepienie się przeciw COVID-19 (18 proc.), szczególnie widoczne wśród osób 50+ (24 proc).
Nowe postanowienie: szczepienie przeciwko covid
- Mimo, że niektóre postanowienia nie schodzą z listy priorytetów od lat, to na kształt deklarowanych tegorocznych deklaracji Polaków niewątpliwie miała wpływ pandemia COVID-19. W czołówce listy zamiarów do zrealizowania w 2021 roku znajduje poprawa zdrowego stylu życia, czyli sport, dieta i regeneracja. W tym roku mogą one jednak wynikać bardziej z potrzeby profilaktyki i budowania odporności. Bardzo istotny dla Polaków jest również aspekt bezpieczeństwa finansowego, wynikający z zarówno świadomości możliwości nieprzewidzianych zdarzeń (np. kolejna epidemia), jak i obaw wobec zapowiadanego kryzysu ekonomicznego. Niewątpliwie znakiem czasu jest postanowienie bycia zaszczepionym przeciw COVID-19, szczególnie wśród seniorów
– komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu SW Research.
Kto robi więcej postanowień na 2021 rok?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research, znacznie więcej postanowień mają kobiety (ich lista jest o blisko jedną trzecią dłuższa, niż u mężczyzn). Różnice widoczne są także w przypadku podziału na wiek - młodzi Polacy (poniżej 35 lat) mają znacznie więcej postanowień w porównaniu do badanych osób ze starszych kategorii wiekowych. Jak czytamy w przesłanej informacji, okazuje się, że plany na 2021 rok chętniej tworzą osoby z wykształceniem wyższym lub średnim - w tej grupie średnio 15 procent nie ma żadnych postanowień, podczas gdy wśród osób z wykształceniem poniżej średniego ten odsetek jest niemal dwukrotnie wyższy.
