https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakiego koloru auta najczęściej mają „kraksę”?

Paweł Piątek
Firma carVertical przeprowadziła badanie i sprawdziła, które kolory pojazdów są w Polsce „najbezpieczniejsze”. Innymi słowy, które auta według kolorów – najrzadziej uczestniczą w wypadkach.
Firma carVertical przeprowadziła badanie i sprawdziła, które kolory pojazdów są w Polsce „najbezpieczniejsze”. Innymi słowy, które auta według kolorów – najrzadziej uczestniczą w wypadkach. Archiwum
Firma carVertical przeprowadziła badanie i sprawdziła, które kolory pojazdów są w Polsce „najbezpieczniejsze”. Innymi słowy, które auta według kolorów – najrzadziej uczestniczą w wypadkach.

Spis treści

Chociaż powszechnie uważa się, że kolor samochodu nie wpływa znaczącego na częstotliwość uczestnictwa w wypadkach, pojazdy w jaskrawych barwach uważamy za bezpieczniejsze. Przyczyna jest dość prozaiczna - po prostu łatwiej je zauważyć w warunkach słabej widoczności. Tego samego nie można powiedzieć o pojazdach w kolorach ciemnych – nocą znacznie trudniej je dostrzec, np. na poboczu.

Najbezpieczniejsze kolory

Spośród wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Polsce, te w kolorze zielonym mają najmniej szkód na swoim koncie. Procentowo 62,6% z nich doznało jakiejś formy uszkodzenia. Zielone samochody mogą być bezpieczniejsze, ponieważ ich charakterystyczny kolor czyni je bardziej widocznymi na drodze, zwiększając bezpieczeństwo w różnych środowiskach jazdy. Na drugim miejscu znalazły się samochody w kolorach srebrnym i szarym. W tej grupie 65,3% miało odnotowane jakieś uszkodzenia. Ich neutralne odcienie mają tendencję do mniejszego wtapiania się w kolor nawierzchni, co czyni je bardziej wyrazistymi na drodze. Pierwszą trójkę zamykają białe samochody ze wskaźnikiem 65,5% uszkodzeń. Biały jest także wciąż bardzo popularnym kolorem, często wybieranym ze względu na jego widoczność i praktyczność w różnych warunkach.

Które kolory „rozbijają się” najczęściej?

Od lat najpopularniejszymi kolorami samochodów na rynku są czarny, biały i szary (srebrny). Jest to globalny trend, a popularność tych kolorów prawdopodobnie będzie nadal rosła. Chociaż po ulicach jeżdżą miliony samochodów pomalowanych na te kolory, nie tylko one biorą udział w wypadkach. W Polsce kolorem, który statystycznie najczęściej „uczestniczy” w wypadkach jest beżowy (wskaźnik uszkodzeń w carVertical - 68,5%). Na drugim miejscu jest czarny - 68,2%, a na trzecim - czerwony – 67,5%. Beżowe samochody mogą być uważane za mniej bezpieczne, ponieważ ich stonowany kolor nie wyróżnia się tak bardzo, zmniejszając ich widoczność w różnych warunkach drogowych. Może to utrudniać innym kierowcom ich zauważenie, zwłaszcza przy słabym oświetleniu lub pochmurnej pogodzie. Czarne samochody są niebezpieczne w warunkach słabego oświetlenia lub w nocy. Czerwone samochody mogą być mniej bezpieczne ze względu czynniki psychologiczne związane z zachowaniem kierowcy. Choć założenie to jest subiektywne, czerwone samochody mogą dodawać kierowcom "rajdowego" poczucia pewności siebie, co może prowadzić do bardziej nieostrożnej jazdy.

Firma carVertical przeprowadziła badanie i sprawdziła, które kolory pojazdów są w Polsce „najbezpieczniejsze”. Innymi słowy, które auta według kolorów
Firma carVertical przeprowadziła badanie i sprawdziła, które kolory pojazdów są w Polsce „najbezpieczniejsze”. Innymi słowy, które auta według kolorów – najrzadziej uczestniczą w wypadkach. Archiwum

-Wygląd samochodu może być mylący, dlatego nie zalecamy wybierania modelu wyłącznie na podstawie wrażeń estetycznych. Ważne, aby sprawdzić historię auta, odbyć jazdę próbną, poddać go przeglądowi w autoryzowanym serwisie i dopiero wtedy zdecydować o transakcji – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical.

Kolory ukryte

Pisząc o kolorach, warto wspomnieć, że w ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się samochody, które zmieniły kolor. Albo po zakupie były oklejone, a przed sprzedażą folia została zdjęta, albo odwrotnie. Ważne zatem, aby przed zakupem używanego pojazdu sprawdzić czy kolor samochodu odpowiada temu, co jest zapisane w dokumentach rejestracyjnych. Nie wiąże się to bezpośrednio z tematem artykułu, ale nie zaszkodzi o tym pamiętać sprawdzając auto.

-Przemalowanie samochodu lub oklejenie go nie zajmuje dużo czasu. Jednak kupując takie auto, kupujący powinni zwrócić uwagę na stan nadwozia, ponieważ folia lub tuningowy lakier, szczególnie w przypadku aut terenowych, może ukrywać rdzę lub ślady napraw – dodaje Matas Buzelis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska