Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Dorawa w Księdze Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego. Uroczysty wpis - zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego podczas sesji rady powiatu sępoleńskiego
Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego podczas sesji rady powiatu sępoleńskiego powiat-sepolno.pl
Historyk, regionalista, publicysta i pedagog śp. Jan Dorawa z Kamienia Krajeńskiego trafił do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego. Uroczysty wpis miał miejsce na sesji rady powiatu w obecności najbliżej rodziny zmarłego Jana Dorawy.

Księga Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego liczy odtąd 28 wybitnych osobowości. Mogą do niej trafić mieszkańcy, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w tworzeniu, umacnianiu i rozwoju powiatu sępoleńskiego, od momentu jego powstania w 1920 roku. Kandydatury mogą zgłaszać samorządy gmin oraz powiatu, a wnioski o wpis muszą zostać poparte przynajmniej 200 podpisami.

Postulat, by w poczet zasłużonych osób trafił zmarły w ubiegłym roku Jan Dorawa, na ręce przewodniczącego rady powiatu Marka Charta złożyli Władysław Dobber oraz Leszek Skaza. Koordynatorzy akcji zebrali 266 podpisów.

- Podpisani reprezentują 33 miejscowości naszego powiatu oraz – w kilku przypadkach - leżące poza jego granicami. Akcja zbierania podpisów prowadzona była wyłącznie wśród osób, które znały prace historyczne Jana Dorawy, znały go osobiście bądź słyszały o nim i o jego pracy – argumentowali we wniosku inicjatorzy.

Wpis Jana Dorawy w poczet zasłużonych

Kapituła Księgi Zasłużonych, w której skład wchodzą przewodniczący rady gmin i powiatu, jednogłośnie poparła kandydaturę zmarłego historyka z Kamienia Krajeńskiego. Uroczyste wpisanie do księgi Jana Dorawy miało miejsce podczas sesji rady powiatu. Duplikat wpisu przewodniczący Marek Chart przekazał na ręce małżonki zmarłego pani Wiesławy Dorawy.

- Moja rodzina i ja ponieśliśmy dużą stratę. Ta piękna uroczystość koi moje samopoczucie i wielką stratę po mężu Jasiu. Dziękuję serdecznie – powiedziała wzruszona pani Wiesława.

W imieniu całej rodziny głos zabrała wnuczka Jana Dorawy, Zuzanna.

- Chciałabym podziękować szanownej kapitule za wyróżnienie mojego dziadka. Szczególne słowa podziękowania kieruję do panów Władysława Dobbera i Leszka Skazy, inicjatorów i koordynatorów tego uhonorowania. To wyróżnienie byłoby dla dziadka, miłośnika Krajny, niezmiernie wzruszające i doceniające wkład w szerzenie historii rodzinnych stron. Znaleźć się wszak wśród tak zacnego grona ludzi zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego to wielki zaszczyt i uznanie – podkreśliła latorośl Aleksandry Kugiel, córki Jana i Wiesławy Dorawów.

Burmistrz Kamienia Wojciech Głomski wspomniał, że dobrze by było, gdyby to „muzeum”, które pozostawił w rodzinnym domu Jan Dorawa, trafiło w dobre ręce.

Jan Dorawa – popularyzator historii Krajny i edukator młodzieży

Jan Dorawa zmarł 29 lipca 2022 roku w wieku 83 lat. Pasjonat i popularyzator historii regionu z Kamienia Krajeńskiego był znany mieszkańcom Sępólna, Kamienia, Więcborka i okolic. O historii Krajny mógł opowiadać godzinami.

Urodził się w 1939 roku Sępólnie Krajeńskim. Najpierw pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych. Po ukończeniu studium nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku śpiew i muzyka w 1962 roku podjął pracę w oświacie.
Zanim pochłonęły go dzieje Krajny, uczył muzyki i historii w szkołach podstawowych w Sępólnie („Jedynce”), Dużej Cerkwicy i Orzełku. W tej ostatniej stworzył Izbę Historyczną, w której gromadzono dawne sprzęty gospodarstwa domowego i inne artefakty. Udzielał się również jako instruktor w Powiatowym Domu Kultury.

W 1988 roku Rada Państwa nadała mu Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej. W 2003 roku został wyróżniony nadaniem mu tytułu honorowego członka „Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego” w Więcborku.

Jan Dorawa jest autorem setek artykułów historycznych m.in. w „Gazecie Pomorskiej”, „Mówią Wieki”, „Ilustrowanym Kurierze Polski”, „Głosie Nauczycielskim” i „Wiadomościach Krajeńskich”, a także współautorem monografii Kamienia Krajeńskiego, Sępólna Krajeńskiego i kilku innych publikacji.

Nazwisko Jana Dorawy widnieje również w Księdze Osób Zasłużonych dla Gminy Kamień Krajeński.

Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego - zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska