Nowopowołany prezes (także nadal członek zarządu w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości) dziękując za okazane mu zaufanie obiecał, że jego działania będą skoncentrowane na pracach wzmacniających rolę rzemiosła we władzach i w społeczeństwie.
- Będę działał na rzecz swojego środowiska, nad stworzeniem bardziej przyjaznego klimatu dla prowadzenia mikro i małych firm rzemieślniczych – podkreślił w swoim expose Jan Gogolewski. – Wspólnie musimy dołożyć starań, aby rozwiązania korzystne dla naszego środowiska znalazły się w projektach legislacyjnych – dodał. Przedstawiciele rzemiosła będą czynnie uczestniczyć w konsultacjach wszelkich nowych aktów prawnych, które dotyczą mikro i MŚP, i muszą mieć wpływ na ich ostateczny kształt.
Zarząd „pod żaglami” nowego prezesa, w najbliższej 4.letniej kadencji (2017-2021), skoncentruje się na intensyfikacji promocji regionalnych organizacji rzemieślniczych, upowszechnianiu kwalifikacji w zawodach rzemieślniczych i utwierdzaniu w społeczeństwie opinii, że rzemieślnik jest tożsamy z rzetelnym fachowcem i nauczycielem zawodu. Obszary działania, które według prezesa Związku Rzemiosła Polskiego powinny być szczególnie wspierane, związane są z zagadnieniami oświatowymi oraz dbałością o wzmacnianie formalne egzaminów czeladniczych i mistrzowskich.
W opinii Jana Gogolewskiego dla poprawy konkurencyjności rodzimego rzemiosła konieczne jest dalsze aktywne uczestnictwo reprezentantów związku w opracowywaniu programów rozwoju ogólnopolskiego i regionalnego wspierających mikro i małą przedsiębiorczość. Widzi też potrzebę realizacji informacyjnych, doradczych i edukacyjnych projektów współfinansowanych ze środków UE, z których rzemieślnicy – przedsiębiorcy będą czerpać wymierne korzyści.
Jan Gogolewski, nowy prezes Związku Rzemiosła Polskiego, kieruje 28 - osobowym zarządem ZRP.
