Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto wielka gala z okazji 110-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy (wideo i foto)

Tekst i Fot. Agnieszka Wirkus [email protected] Tel. 52 326 31 82
Jan Gogolewski, prezes  Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Jan Gogolewski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Jestem dumy, gdy moi uczniowie znajdują zatrudnienie w branży. Nawet jeśli odchodzą do innych zakładów lub wyjeżdżają za granicę. Najważniejsze, że mają pracę - mówi Marek Rzekoński, rzemieślnik.

 Jest on właścicielem masarni, działającej w miejscowości Wielgie niedaleko Włocławka.

- W mojej branży rzemieślnicy nadal wyrabiają tradycyjne produkty.Nowe firmy zajęły się masową produkcją, stosując przy tym różne dodatki - mówi Marek Rzekoński. - A ja mam stałych klientów. Wiedzą, że jak coś ma być tradycyjne i smakować, to musi kosztować.

Czytaj też: Poznaliśmy najlepszych rzemieślników z Pomorza i Kujaw! (zdjęcia)

Rzemieślnik: Pracuję więcej, a zarabiam tyle samo

Marek Rzekońskijest jednym z wielu fachowców, którzy w piątek świętowali 110-lecie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Jak pracuje się dzisiejszym rzemieślnikom? Co jest ich bolączką?

- Obciążenia finansowe - twierdzi Marek Tuchalski, właściciel zakładu blacharsko-lakierniczego w Rypinie (w pobliżu Golubia-Dobrzynia). - Podatek od nieruchomości to spory wydatek. A trzeba jeszcze zapłacić składki do ZUS i podatki, należne fiskusowi. Koszty utrzymania pracowników też są duże - wylicza Marek Tuchalski i dodaje: - Do mojego zakładu trafia obecnie trzy razy więcej samochodów niż dziesięć lat temu, a mimo to mam takie same dochody co wtedy.

Pan Marek z Rypina przyznaje, że czasami problemem jest zatrzymanie pracowników.

- Mając kilkuletnie doświadczenia zawodowe wyjeżdżają za granicę - mówi Tuchalski. - Szkoda tracić taką załogę.

- A dla mnie jest to powód do chluby! - zapewnia Marek Rzekoński. - Bo to znaczy, że u mnie tyle się nauczyli, że teraz mogą otrzymać zatrudnienie gdzie indziej - w zakładach w tym samym mieście lub poza Polską. Najważniejsze, że dostają pracę w branży.

Czytaj też: Grudziądzanin Zygmunt Spychała najlepszym kujawsko-pomorskim rzemieśnikiem 2009 roku (prywatne zdjęcia)

Krzyż kawalerski i szabla w uznaniu

- Rocznie przyznajemy dwa tysiące tytułów czeladniczych oraz około stu tytułów mistrzowskich. Kształcimy 6500 uczniów w przybliżeniu w 40 zawodach - wyliczał Jan Gogolewski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy podczas obchodów 110-lecia tej organizacji. Uroczystość odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy. W jej trakcie rzemieślnicy odebrali liczne odznaczenia państwowe. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jan Gogolewski oraz Mirosław Łataś, członek zarządu izby.

Photobucket

Szablę Kilińskiego - najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze - przyznano Wiktorowi Polakowi,_mistrzowi elektrykowi z Cechu Rzemiosł Różnych w Aleksandrowie Kujawskim _oraz Franciszkowi Baldowskiemu, mistrzowi mechaniki pojazdowej i sekretarzowi kujawsko-pomorskiej izby.

Photobucket

 

Obejrzyj galerię zdjęć z uroczystości z okazji 110-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska