Mieczysław Voit na celowniku UB już w latach 40.
Znany z wielu ról filmowych, w tym między innymi Kunona von Liechtensteina w „Krzyżakach” Aleksandra Forda bardzo szybko trafił pod lupę komunistycznych służb.
Według informacji IPN-u, komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zainteresował się młodym Mieczysławem (urodzonym w 1928 r.) już w 1948 r., gdy ten próbował wydostać się z Polski, by spotkać się z ojcem, który przeżył pobyt w sowieckim łagrze i zamieszkał po wojnie w Londynie. Za próbę przekroczenia granicy czechosłowacko-niemieckiej przesiedział kilka miesięcy w areszcie.
W latach 80. zaangażował się w działalność opozycyjną, brał udział w spotkaniach patriotyczno-religijnych. Był także obserwowany przez bezpiekę, przez co w latach 1985-1987 został objęty zakazem podróżowania za granicę.
Janusz Atlas pod lupą SB
Znany zwłaszcza z artykułów na temat polskiego futbolu, Janusz Atlas zainteresował Służbę Bezpieczeństwa w 1972 r. Bezpieka chciał go pozyskać jako tajnego współpracownika, ale ten odmówił.
Autor znany między innymi jako późniejszy wicenaczelny „Piłki Nożnej”, był inwigilowany w latach 80., ponieważ był sympatykiem „Solidarności”.
SB nie ograniczyła się tylko do inwigilacji. Została z nim przeprowadzona tzw. „rozmowa profilaktyczno-ostrzegawcza”.
Źródło: tvp.info
