Jaskinie w okolicy Grudziądza - region ukryty pod ziemią

  Jaskinie w okolicy Grudziądza - region ukryty pod ziemią

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Jaskinie w okolicy Grudziądza - region ukryty pod ziemią

  ©Fot. Marek Weckwerth

  Kujawy i Pomorze można zwiedzać tradycyjnie - wędrując przez łąki, pola i wzgórza, płynąc rzekami i jeziorami. Można też odkrywać jego podziemne tajemnice.
  Jaskinie w okolicy Grudziądza - region ukryty pod ziemią

  ©Fot. Marek Weckwerth


  Dziś zaglądniemy do jaskiń znajdujących się na granicy grudziądzkiego osiedla Małe Tarpno i podmiejskiej Nowej Wsi w masywie Fortecznej Kępy. Napiszemy też o innych grotach w okolicy.

  Peryferyjne osiedle rozbudowało się wzdłuż drogi wylotowej z Grudziądza w kierunku Kwidzyna (ul. Kwidzynska). Z tej właśnie drogi należy skręcić w lewo - w ul. Klonową.

  Punktem orientacyjnym jest ustawiona przy Kwidzynskiej tablica poglądowa, przedstawiająca walory znajdującego się na wzgórzu dawnego pruskiego Fortu Tarpno. Niestety o jaskiniach nie ma żadnej informacji.

  Droga wiedzie początkowo pod górę, na której wznosi się fort, pośród działek rekreacyjnych. Na rozwidleniu dróg ta w lewo prowadzi do Fortu Tarpno, ta w prawo - do jaskiń.

  Droga do jaskiń opada teraz łagodnie wzdłuż wyraźnie wykształconej doliny. W pewnym momencie trzeba skręcić z drogi w prawo - na ścieżkę trawersująca dno owej doliny i dojść pod przeciwległą skarpę. To właśnie u jej podnóża znajdują się interesujące nas twory geologiczne.

  I znów niestety trzeba westchnąć: szkoda, że tej ciekawostki geologicznej nie oznaczono, choćby w tym miejscu nie ustawiono drogowskazu. Nawet ten, kto tu dotarł, może mieć trudności z odnalezieniem wejścia do grot. Te bowiem ukryte są w gęstwinie wyposażonej w ostre kolce tarniny, W pobliżu znajduje się dzikie wysypisko odpadków z ogródków działkowych.

  Na szczęście jaskinie zna doskonale nasz przewodnik - Jerzy Bitner, który prowadzi wycieczkę Klubu Turystki Pieszej "Wędrownik", działającego przy Regionalnym Oddziale PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.

  - W zboczu znajdują się dwie jaskinie: "Klonowa" i "Pod Wierzbą". Jest także jedna nisza - niewielki otwór w zboczu - informuje uczestników wycieczki Jerzy Bitner i zaraz pokazuje wejścia do "wnętrza Ziemi".

  Jaskinia "Klonowa" ma 20 metrów długości, "Pod Wierzbą" - 12. Nazwa nawiązuje do wierzby, która rosła nad grotą. Tej jednak już nie ma.

  - Najpierw, w pleistocenie, z piasków, powstały skały nazywane zlepieńcami. Narodziły się na skutek ściśnięcia piasku przez warstwy napierające z góry i związania ich lepiszczem węglanowym. Same jaskinie wykształciły się na skutek wietrzenia skały - mówi Bitner.
  Turyści usłyszeli o grudziądzkich jaskiniach kilka lat temu, gdy napisał o nich na łamach dwumiesięcznika turystyczno-krajoznawczego "Kujawy i Pomorze" Andrzej Hermann - członek Oddziału Uniwersyteckiego PTTK w Toruniu, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej ds. Przodowników Turystyki Górskiej.
  Wejście do jaskiń ma kształt owalny. Trzeba więc mocno się pochylić lub wpełznąć nogami do przodu. Korytarzyk rozszerza się i rośnie jego wysokość. Obie jaskinie składają się z kilku komór, do których przechodzi się, czy raczej przeciska wąskimi korytarzykami.

  Właśnie z tego powodu na zewnątrz albo w pierwszej komorze warto zostawić plecaki. Aby spenetrować głębsze komory, trzeba mieć latarki. Bardziej dostępna i jaśniejsza jest jaskinia "Klonowa".

  Jak przypomina Andrzej Hermann, w okolicach Grudziądza są w sumie cztery jaskinie, choć niektóre z nich (te płytsze, otwarte) pan Andrzej nazywa raczej skalnymi schronami. Dwie pozostałe jaskinie (prócz opisanych) znajdziemy w Białochowie i w dolinie rzeki Gardęgi. W Białochowie jaskinia znajduje się na tzw. stanowisku dokumentacyjnym - na trasie ścieżki dydaktycznej, przy stacji nr 10. Z kolei "Ciasna Dziura" znajduje się na wyodrębnionym wzgórzu nad doliną Gardęgi - w pobliżu przysiółka Jardęga (prawy brzeg rzeki, powyżej spalonego młyna we wsi Rogóźno-Zamek). Jak nazwa wskazuje, to dzieło natury jest niewielkie. W tej samej dolinie jest przynajmniej kilkadziesiąt niewielkich otworów, do których można jedynie wsunąć rękę.

  W Kujawsko - Pomorskiem są jeszcze dwie inne jaskinie: Bajka I i Bajka II. Znajdują się na zboczu doliny Wisły poniżej miejscowości Gądecz.
  Udostępnij


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]