Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda na kartę miejską?

Redakcja
fot. Lech Kamiński
MZK zamierza wprowadzić kartę miejską, która zastąpi tradycyjne, papierowe bilety miesięczne. Takie rozwiązanie sprawdziło się m.in. w Warszawie i Krakowie.

Bezstykowe karty elektroniczne funkcjonują już w komunikacji miejskiej w kilku ośrodkach w Polsce m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz Poznaniu. Zastąpiły tradycyjne, papierowe legitymacje do biletów miesięcznych. Można na nich zapisać dowolny numer linii i okres ważności biletu od wybranego dnia miesiąca.

Z kartą do muzeum

Przykładowo: w stolicy wykupimy sieciówkę na 30 lub 90 dni, a także bilety roczne dla seniorów. Stołeczna karta miejska pozwala również na płacenie za postoje w strefie płatnego parkowania. W przyszłości będzie można nią płacić także za wstęp do muzeów czy instytucji kulturalnych.

Jak działają karty miejskie? Można je samodzielnie doładować w specjalnych automatach. W stolicy funkcjonuje ok. 750 takich punktów. Za każdym razem po opłaceniu karty, należy ją uaktywnić, zbliżając do kasownika. Nie trzeba ich nigdzie kasować. Kontrolerzy sprawdzają je za pomocą specjalnego czytnika. Termin ważności kart można samodzielnie podejrzeć m.in. w automatach, na stronach internetowych przewoźników. a także w kasownikach.

Urządzenia, które obsługują Krakowską Kartę Miejską, pozwalają też na zakup biletów jednorazowych. Są one także wyposażone w ekrany LCD, na których są dostępne informacje turystyczne o Krakowie, komunikacji miejskiej i strefie płatnego parkowania. Jakie są zalety kart miejskich? Są one trwałe. Zapisane w nich dane mogą być przechowywane nawet przez 10 lat.

Na razie tylko plany

Być może już wkrótce takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w naszym mieście. - Rada Miasta wydała już stanowisko dotyczące przekształcenia MZK z zakładu budżetowego w spółkę - mówi Ewa Kossakowska, dyrektor biura ekonomiki i nadzoru właścicielskiego Urzędu Miasta. - Będzie to wymagało ewidencjonowania ulg, szczególnie jeśli chodzi o ulgi bezpłatne. Karta miejska może być takim rozwiązaniem, które pomoże nam w identyfikowaniu osób korzystających z bezpłatnych przejazdów.

Na razie podglądają

Toruńscy urzędnicy przyglądali się, jak funkcjonuje ten system w Warszawie. Przedsięwzięcie wymagałoby m.in. zakupu centralnego serwera.

- Karta miejska to duże ułatwienie dla pasażerów - mówi Kossakowska. - Jest to nowy produkt, który sprawdził się w komunikacji miejskiej w kilku miastach. Przed kartą miejską widzę przyszłość. Można dowolnie rozszerzać jej funkcje np. o wejścia do instytucji kulturalnych czy opłaty parkingowe.

Pracują nad tematem

Kossakowska nie chce jednak deklarować, kiedy torunianie skorzystają z karty miejskiej. - Na razie rozpoznajemy rynek - mówi urzędniczka. - Jeszcze nie jestem w stanie podać konkretnych dat i szczegółów. Musimy do końca rozpracować ten temat.

Zanim wejdzie karta miejska i MZK przekształci się w spółkę, przewoźnik wprowadzi bilet specjalny dla pasażerów, którzy korzystają z bezpłatnych przejazdów. Dzięki temu możliwe będzie oszacowanie, ilu torunian korzysta z komunikacji miejskiej za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska