Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda na rowerze: Obalamy mity na temat jednośladów

(ak)
Duńska Federacja Cyklistów przeprowadziła analizy, z których wynikało, iż dzięki jeździe na rowerze średnio trzy km dziennie pięciomilionowy naród zyskuje rocznie 36.500 lat życia.
Duńska Federacja Cyklistów przeprowadziła analizy, z których wynikało, iż dzięki jeździe na rowerze średnio trzy km dziennie pięciomilionowy naród zyskuje rocznie 36.500 lat życia. Jarosław Pruss
Czy to prawda, że jazda na rowerze może być dobra na wszystko i prawie dla każdego? Ile i jakie mity narosły wokół jednośladów. Potwierdza lub rozwiewa je Sebastian Szyper, fizjoterapeuta z oddziału rehabilitacji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmunologii w Bydgoszczy.

Mit nr 1: Jazda rowerem po mieście nie jest zdrowa ze względu na zanieczyszczone powietrze, które wdychamy.

- To jest mit. Oczywiście zdrowiej będzie biegać po lesie, albo po łąkach, ale nawet śmigając rowerem po mieście jesteśmy w ruchu, ćwiczymy, a to jest zdrowe.

Mit nr 2: Na rowerze obciążamy stawy kolanowe i skokowe.

- Nie mogę się z tym zgodzić. Rower w porównaniu z innymi sportami, takimi jak tenis czy bieganie jest zdecydowanie łagodniejszy dla stawów. Właśnie na rowerze - podobnie jak i pływając na basenie - ten docisk na stawy odbywa się w odciążeniu. Nie uderzamy stopą o ziemię. A do tego ruch powoduje, że wydzielane są mazie stawowe, które odżywiają stawy.

Mit nr 3: Od jazdy na rowerze cierpi kręgosłup.

- No niezupełnie. Rzeczywiście jazda na rowerze u niektórych osób może wzmagać dolegliwości związane z kręgosłupem, z częścią szyjną i lędźwiową. A nieprawidłowa pozycja na rowerze naraża nas na predyspozycje do dysko-patii. Nie znaczy to, że powinniśmy sobie rower odpuścić. Na pewno zdrowszy dla kręgosłupa jest rower, na którego siodełku siedzimy w pozycji pionowej, jak na krześle, w jak najmniejszym pochyleniu. To zapewniają rowery miejskie, czasami określane holendrami.

Mit nr 4: Starsze osoby nie powinny jeździć na rowerze.

- To chyba największy mit. Właśnie na rozruszanie stawów, na poprawę kondycji, rower jest dla nich dobry. To odżywianie stawów maziami, o których wspomniałem, poprawia ich komfort ruchu. Przy czym oczywiście przy niektórych schorzeniach rower - zresztą nie tylko w przypadku osób starszych - może być niewskazany. Osoby starsze jeżdżące na rowerze powinny pamiętać o tym, że nawet niepozorny upadek może się skończyć dla nich poważną kontuzją. Częste są złamania szyjki kości udowej, które mogą unieruchomić pacjenta na wiele miesięcy. A w starszym wieku kości zrastają się dłużej.

Mit nr 5: Jak sobie damy w kość na treningu rowerowym, to potem dobrze jest zafundować sobie masaż bolących kończyn.

- Masaż rozgrzewa tkanki i jest wskazany jeśli nam nic nie dolega, albo mamy po prostu obolałe mięśnie od intensywnego treningu. Ale jest wiele urazów, np. te dotyczące stawów, skręcenia, zwichnięcia, które łagodzi się zimnem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska