Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy na Kaszuby. Tam jakby sam Bóg dokończył dzieła tworzenia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na naszej kaszubskiej trasie pierwsze są Chojnice. Na zdjęciu wybudowano na początku XX wieku ratusz
Na naszej kaszubskiej trasie pierwsze są Chojnice. Na zdjęciu wybudowano na początku XX wieku ratusz Marek Weckwerth
Legenda mówi, że kiedy siódmego dnia Pan Bóg zakończył tworzenie świata, wysłał nań anioły, by raportowali, jak dzieło się udało. Zadowoleni byli wszyscy prócz jednego o imieniu Kaszub, bo ten donosił o jałowej, piaszczystej ziemi, na której nie ma ni roślin, ni zwierzyny, ptaków i ryb.

Bóg sięgnął po worek z materiałami do budowy świata. Sporo w nim jeszcze zostało, więc kazał skrzydlatemu posłańcowi wysypać to na ziemię, którą na część anioła nazwał Kaszubami. Krajobraz okraszony jeziorami, wysokimi wzgórzami, lasami i żywymi stworzeniami zmienił się nie do poznania.

I taka jest to właśnie kraina. Niezwykle piękna, wręcz stworzona do uprawiania wielu dyscyplin turystyki i rekreacji. Jeśli głos oddamy geografom czy geologom, wyjaśnią rzecz jasna - choć boską ingerencję w tym misterium natury nieśmiało uznając - że to robota skandynawskiego lądolodu, który ok. 10 tysięcy lat temu stopniał, zostawiając w ostatnim wysiłku swój ślad w nieckach jezior i dolinach rzek. A i wzgórza to niezaprzeczalnie jego dzieło. Potem lasy się pojawiły, a ludzie zasiali złote łany pól uprawnych, pobudowali domostwa, wsie i ludne miasta.

U sąsiadów

Kaszuby rozpoczynają nasz nowy cykl artykułów turystycznych pod hasłem „Wakacje u sąsiadów”, w którym zachęcamy do odwiedzania bliższych i dalszych Kujawom i Pomorzu regionów. Dziś i przez cały sierpień w każdą sobotę zapraszamy do lektury dwóch pełnych kolumn tekstów i zdjęć, a po więcej zapraszamy na nasze strony www.

Odpuszczamy zagraniczne wczasy. Teraz w Polskę jedziemy i też się cieszymy

Kaszuby, czyli mówiąc w oryginale Kaszëbë lub Kaszëbskô, to kraina kulturowa, etnograficzna na Pomorzu Gdańskim, którą zamieszkują od dziada pradziada Kaszubi, którzy z kolei wywodzą się od plemienia osiadłych na tych terenach już zapewne w VII wieku po wielkiej wędrówce ludów słowiańskich Pomorzan.

Na przestrzeni wieków na kulturę kaszubską miała wpływ niemiecka kolonizacja - najpierw brandenburska i krzyżacka, potem pruska i ogólnoniemiecka. Toteż podczas zaborów część Kaszubów czuła się nadal Polakami, część Niemcami. Sam język kaszubski ma dziś status regionalnego i wszystkie miejscowości noszą podwójną nazwę - polską i kaszubską.

Do dziś trwają spory, jaka miejscowość jest stolicą tego regionu. Czy są nią Kartuzy, Kościerzyna, a może Wejherowo, Puck, Bytów? Tego nie rozstrzygnięto definitywnie. Współcześnie wskazuje się raczej na prastary Gdańsk, także z tego tytułu, że jest największym miastem i stolicą województwa. Tu ma siedzibę Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Nad jeziorami

Turyści mają do wyboru tak wiele możliwości, że skupimy się tylko na tych dostępnych na Pojezierzu Kaszubskim, pomijając atrakcje nadmorskie, a zatem także dotyczące Gdańska i całego Trójmiasta.

Przygodę na Kaszubach można zacząć w 40-tysięcznych Chojnicach, które Jan Długosz określał kluczem i bramą Pomorza. To miasto szczycące się starym pomorskim rodowodem, na którego rozwój mieli jednak największy wpływ Krzyżacy. To oni ufortyfikowali Chojnice tak doskonale, że nie mogły ich zdobyć w roku 1454 u progu wojny trzynastoletniej polskie wojska Kazimierza Jagiellończyka. Duża część murów obronnych i baszt zachowała się.

Żagle i wiosła

Z Chojnic jest tylko krok do letniskowej miejscowości Charzykowy nad Jeziorem Charzykowskim właśnie, która jest kolebką polskiego żeglarstwa, a nieco tylko dalej do Małych i Dużych Swornychgaci położonych także nad jeziorami, ale bezpośrednio na kajakowym szlaku Brdy. Swornegacie (duże) są prawdziwą mekką kajakarstwa turystycznego.

W królestwie natury

Dla miłośników natury swoje podwoje otwiera wciśnięty między brzegi Jezior Charzykowskiego, Karsińskiego i Dybrzk Park Narodowy „Bory Tucholskie”. W jeziornej części Kaszub są także duże parki krajobrazowe: Zaborski (czyli leżący za Borami Tucholskimi), Wdzydzki i Kaszubski. Można je poznawać od strony wody i lądu - na szlakach kajakowych, pieszych i rowerowych, a nawet konnych. Kto zaś za główny środek transportu wybierze własne auto, dojedzie wygodnie w pobliże interesujących go miejsc, zostawi pojazd na jednym z wielu leśnych parkingów i odda się turystycznym peregrynacjom.

Kaszuby z bliska. Trwają Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej [zdjęcia]

W skraju wsi Odry nad Wdą i Leśno nad strugą Niechwaszcz znajdują się tajemnicze grobowce - kręgi kamienne i ziemne kurhany - świadectwo pobytu na tych terenach od I do III wieku naszej ery germańskich Gotów i Gepidów. Podobne cmentarzysko zachowało się w Węsiorach koło Sulęczyna.

Jest na Kaszubach także inne niezwykłe miejsce - góra Wieżyca. Z jej szczytu (328,7 m n.p.m.) - z wieży widokowej - roztacza się rozległy widok na Jezioro Ostrzyckie. U jej podnóża leży wieś Szymbark, na skraju której urządzono Centrum Edukacji i Promocji Regionu i gdzie znajdują się repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska