
Jerzy Kulej był częstym gościem w Grudziądzu. Wspierał młodych bokserów
(fot. Archiwum MKS Start Grudziądz )
Znakomity polski pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski, komentator sportowy, poseł na Sejm IV kadencji (2001-2005).
Bywał także w Grudziądzu, w MKS Start, gdzie regularnie odbywają się turnieje pięściarskie, wyłaniające największe talenty młodego pokolenia.
Przeczytaj także:Jerzy Kulej nie żyje. Zmarł w wieku 71 lat
Jeszcze w 2011 r gościł w hali przy ul. Konarskiego, gdzie wręczał trofea w popularnym Turnieju Miast Kopernikańskich. Z jego rąk puchar otrzymał najlepszy w zawodach pięściarz kujawsko-pomorskiego, grudziądzanin Piotr Gruchała.
- Był u nas wówczas w niezłej formie, pełen pomysłów, bardzo żywotny - wspomina Kazimierz Kiczyński, prezes MKS Start. - Miał wiele planów. Przyjechał do nas po nieprzespanej nocy, bo komentował zawody w TV Polsat. Kondycyjnie wytrzymał bardzo dobrze. Uświetnił nasz turniej swoją obecnością. Był wielkim autorytetem dla młodych pięściarzy.
Kazimierz Kiczyński widział się z Jerzym Kulejem w Warszawie. W dniu benefisu aktora, Daniela Olbrychskiego, podczas którego Kulej zasłabł. W trakcie uroczystości, gdy poczuł się źle, zdążył jeszcze powiedzieć do Olbrychskiego: " Daniel, nigdy nie leżałem na deskach..."
- To było w grudniu. Mieliśmy "opłatek" w Polskim Związku Bokserskim. Spotkaliśmy się wcześniej, bo wieczorem Jerzy jechał do teatru na ten benefis. Później dowiedziałem się, że zasłabł i jest w ciężkim stanie. Bardzo to smutne - mówi Kazimierz Kiczyński. - Ale po szpitalnym leczeniu nieco wydobrzał i był jeszcze na tegorocznym Turnieju im. Feliksa Stamma, gdzie się spotkaliśmy. Już osłabiony, wolniej mówił, a jego żona nie pozwalała, by się przemęczał. Ale czekał na pewno na olimpiadę. Pierwszą, w której nie wystąpi, niestety, żaden polski pięściarz. Honoru polskiego boksu bronić będzie pięściarka, Karolina Michalczuk.
Spod ręki "papy" Stamma
Jerzy Kulej urodził się 19 października 1940 w Częstochowie.
Do reprezentacji Polski trafił w 1958 r. Wówczas trenerem kadry był Feliks Stamm.
Już w 1963 r, na mistrzostwach Europy 1963 w Moskwie wywalczył złoty medal w wadze lekkopółśredniej.
Pierwszy złoty medal olimpijski wywalczył na Olimpiadzie w Tokio w 1964. W finale wygrał z reprezentantem ZSRR Jewgienijem Frołowem.
W 1965 ponownie został mistrzem Europy, a w 1967 był wicemistrzem starego kontynentu.
Na olimpiadzie w Meksyku 1968 zdobył po raz drugi złoto. Walkę finałową z Kubańczykiem Enrique Regüeiferosem wygrał 3:2 przy punktacji sędziów 59:58, 60:59, 60:59, 59:60, 59:60.
W swojej karierze bokserskiej stoczył 348 walk. 317 wygrał, 6 zremisował, 25 przegrał.
Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego.
W 1976 zagrał w filmie Przepraszam, czy tu biją?
Był posłem na Sejm (2001-2005) z ramienia SLD.
Komentował mecze bokserskie w telewizji i radiu.
Jerzy Kulej doznał zawału serca i udaru mózgu. Zmarł w wieku 71 lat.
Otrzymał w 1995 r Nagrodę im. Aleksandra Rekszy , a w 1998, za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego, za działalność na rzecz rozwoju i propagowania kultury fizycznej oraz osiągnięcia sportowe - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Cześć jego pamięci!