
Kos
Na migrację wyruszają okazy leśne, te miejskie zostają na jesień i zimę w parkach. Samce są koloru czarnego, z wiekiem zmienia się barwa ich dziobów, stają się pomarańczowe. Z kolei upierzenie samic jest brązowe. Ptaki żywią się zarówno owadami, jak i roślinnością.

Wróbel
Jeden z najpopularniejszych ptaków w Polsce. W mieście wróble są na tyle oswojone, że podlatują blisko człowieka w celu otrzymania pokarmu. Najbardziej lubują się w nasionach roślin. W upierzeniu małych gatunków przeważa kolor szary, część grzbietu może być kasztanowa. To, że nazywamy te ptaki wróblami, jest potoczne, w rzeczywistości hasło "wróbla" obejmuje całą grupę różnych podgatunków.

Rudzik
Rudziki z natury są wędrowne, nie dziwi więc ich widok w różnych miejscach. Okres jesienny to dla nich czas migracji. Niektóre zostają u nas, a co ciekawe, okazy z krajów północnych także pojawiają się w Polsce. Kolorystyka tego ptaka jest dość charakterystyczna. Na tle szarych piór wyróżnia się pomarańczowa pierś. Na co dzień żywi się owadami i larwami, ale w obliczu niedostatku chętnie sięga po rośliny.

Sroka
W miastach sroki można spotkać na każdym kroku, podobnie jak inne krukowate. Czarno-białe, ich wyznacznikiem jest metaliczny i nieco strzelisty ogon. Ptaki nie są wybredne, żywią się tym, co znajdą na swojej drodze. Niektórzy rozpoznają je po wydawanych dźwiękach, które przypominają krzyk.