Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli chcesz poznać Mniszki, jedź nad Kamionkę!

Marek Weckwerth
Turyści w centrum w Mniszkach
Turyści w centrum w Mniszkach Marek Weckwerth
Warsztaty kowalski, szewski, garncarski, wikliniarski - słowem miejsca pracy przedstawicieli ginących zawodów, można zobaczyć Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Często odwiedzają go wycieczki z Kujaw i Pomorza.

Mniszki znajdują się w zielonej krainie północno-zachodniej części Wielkopolski, w powiecie międzychodzkim. Dojazd jest jednak coraz łatwiejszy i szybszy dzięki coraz dłuższym odcinkom wielkopolskiej drogi ekspresowej S5. Z tej wjeżdża się przed Poznaniem na krajową nr 92, w Pniewach na 24. Mniszko leżą w powiecie międzychodzkim, w uroczej dolinie rzeczki Kamionki, dopływie Warty.

Kilka godzin zwiedzania

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zdecydowanie warto odwiedzić, także o tej porze roku, rezerwując sobie na zwiedzanie dobre kilka godzin. Grupa działaczy turystycznych i samorządowych przekształciła łstary folwark w tętniące życiem centrum.

W Mniszkach można zobaczyć wyposażenie dawnych warsztatów rzemieślniczych, a nawet wziąć udział w warsztatach prezentujących techniki wytwarzania glinianych naczyń, poznać tajniki pracy kowala, szewca, wikliniarza, pszczelarza czy gospodyni domowej.

W jednym z pomieszczeń urządzono wystawę przyrodniczą. Dużo miejsca poświęcono bobrom, które tu - w dolinie Kamionki - znalazły swój dom na Ziemi. Prezentuje się wypchane zwierzęta, nie tylko sympatyczne futrzaki, ale też wiele innych znajdujących siedliska na podmokłym terenie.
Wystawa jest dziełem Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Notecka", która w ten sposób chce zwiększyć aktywność turystyczna i gospodarczą na tym terenie.

Na folwarcznym podwórzu znajdują się dawne maszyny rolnicze.

Żeńska odmiana nazwy wsi Mniszki nawiązuje do sąsiedniej - Mnichy, której właścicielem był od początku XV wieku zakon Bernardynów w Paradyżu koło Opoczna. Same Mniszki powstały w XVIII stuleciu jaklo jeden z folwarków w rozległych dobrach rodu Prusimskich herbu Nałęcz.

Rzeczka Kamionka jest osią hydrograficzną wschodniej części Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Utworzono tu rezerwat Dolina Kamionki, bo też ta wrzynająca się głęboko w otaczający ją teren woda czyni tu prawdziwe cuda: raz płynie wolno, innym razem wartko niczym w górach, szumiąc pośród powalonych siłami natury (i bobrów) drzew oraz kamieni.

W Mnichach nad Kamionką oglądać można dawny młyn wodny, ceglany na kamiennej podmurówce, przekształcony w zwykły dom mieszkalny. Stąd najlepiej można wyprawić się na trasy turystyczne wiodące przez rezerwat.

Niezwykły kościół

W pobliskiej wsi Kamionna (dawniej mieście) dolina tej rzeczki jest wyjątkowo rozległa, co najlepiej można zobaczyć z kościelnego wzgórza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku kościół jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków sakralnych w całej Wielkopolsce. Ściana wschodnia zwieńczona jest niezwykłym trójkondygnacyjnym szczytem ozdobionym koronkowym wzorem. W ścianie zachodniej znajdują się pochodzące z wojen szwedzkich kule armatnie.

Wnętrze jest gwieździście sklepione, bogato wyposażone. Najstarsze, bo późnogotyckie, są stelle. Liczne wota po obu stronach ołtarza głównego świadczą o kulcie Matki Boskiej.

Słup milowy

Na terenie kościelnym znajduje się wykuty z kamienia w kształcie dzwonu słup milowy, który dawniej znaczył trakt z Poznania, przez Kamionnę do Kostrzyna i dalej do Berlina. Żwirową szosę wybudowano w latach 1826-35 i była pierwszą taką w Wielkopolsce. Obsługiwała głównie dyliżansową pocztę pruską i pasażerów.

Mila dyliżansowa liczyła 7532 m i przy każdej stał taki słup. Za przejazd władze pruskie pobierały myto. Stacje zmiany koni znajdowały się co 25-30 km, a czas podróży z Poznania do Berlina wynosił dokładnie 26 godzin.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska