W sobotę 22 marca Bractwo 18. Południka oraz Klub Imprez na Orientację „Skarmat” zapraszają na XIV Marsz na Orientację po 18. Południku w Bydgoszczy.
Mapa tegorocznego marszu poprowadzi uczestników po ciekawych miejscach i obiektach w Bydgoszczy, które powstały w okresie od średniowiecza po wiek XXI. Start na placu Wolności w I Liceum Ogólnokształcącym i tam należy się zgłosić w godz. 10.00 - 12.00.
Bezpośrednio po rejestracji uczestnicy otrzymają materiały startowe. Na trasie będą korzystać ze specjalnie przygotowanej kolorowej mapy. Meta w Szkole Podstawowej nr 63 przy ulicy Goszczyńskiego 3.
Impreza dedykowana jest wszystkim turystom, w tym także osobom początkujących oraz mniej zaawansowanym w wędrówkach z mapą.
Długość trasy ok. 4 km dla początkujących (trasa TP) oraz ok. 5 km dla nieco bardziej zaawansowanych (trasa TU). Obie trasy nie są skomplikowane, a decyzję o wyborze trasy podejmuje ostatecznie sam uczestnik podczas marszu. Zasada uczestnictwa w marszach na orientację jest prosta i sprowadza się do przebycia trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi według dowolnej wybranej przez uczestnika drogi.
Zgłoszenia (należy podać liczbę uczestników) przyjmowane będą do: 18.03. 2025 (wtorek). Formularz zgłoszeniowy został już uruchomiony na stronie https://skarmat.pl/zawody-po-18-poludniku-2025
Oddech nad Zalewem Smukalskim
W niedzielę 23 marca Kultura na świeżym zaprasza na spacer w ramach festiwalu Ethniesy. Oddech.
Spacer rozpoczyna się o 9.00 na przy skrzyżowaniu ulic Opławiec i Biwakowa w Bydgoszczy, dokąd można dojechać autobusem linii 58 lub własnym środkiem transportu (tu też zakończenie).
Podczas wyprawy uczestnicy zadbają o oddech i kondycję, wędrując wokół Zalewu (Jeziora) Smukalskiego, otoczonego lasami, które tworzą unikalny mikroklimat. To właśnie w tym rejonie powstało sanatorium dla osób z chorobami płuc.
Przemierzając 14-kilometrową trasę, uczestnicy obejdą zalew rzeki. Wędrówka poprowadzi stromymi brzegami doliny, gdzie zobaczyć będzie można źródliska zasilające zalew oraz podziwiać kolonie kormoranów i łabędzi. Odchodząc od rzeki, trasa zawiedzie piechurów przez miejsca pracy bobrów, wprost do lasu – nie bez powodu zwanego Małymi Bieszczadami.
Prowadzący: Grzegorz Gałązka.
Rajd Kwiatów Wiosny
W niedzielę 23 marca Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy organizuje doroczny 32. Rajd Kwiatów Wiosny - Groszek nad Brdą.
Zbiórka o godz. 10.00 na przystanku Opławiec/ Biwakowa (Delikatesy Trojańskie) w Bydgoszczy. Dojazd A 54 z Błonia 9.16, Garbary 9.28, Dworzec Główny 9.31, Smukała 9.50 – dalej pieszo przez most lub A 58 z placu Kościeleckich 9.19, rondo Grunwaldzkie 9.25.
W programie trasa okrężna (ok. 11 km) ze Smukały z możliwością zbierania punktów na IVV. Po drodze uczestnicy (prawdopodobnie) uczczą nastanie wiosny tradycyjnym topieniem marzanny. Ważą się natomiast losy ewentualnego popasania przy grillowaniu mięsa, sera, warzyw i owoców. Powrót A 54 lub 58.
Wyprawa poSzlaku Kopernikowskim
Są jeszcze miejsca na organizowaną w następną sobotę 29 marca 46. Wyprawę Krajoznawczą po Szlaku Kopernikowskim, cz. 3z, a to w ramach kontynuacji obchodu Roku Mikołaja Kopernika.
W programie: kolejne miejscowości na szlaku związane z Kopernikiem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: Bierzgłowo (kościół), Zamek Bierzgłowski (zamek), Świerczynki (kościół), Piwnice (Obserwatorium Astronomiczne), Toruń (Dom Kopernika, ratusz, pomnik Kopernika, katedra-Kaplica Kopernikowska i inne), Złotoria (ruiny zamku), Bobrowniki (ruiny zamku), Włocławek (katedra, zegar słoneczny, pomnik Kopernika, kościół), Nieszawa (kościół).
Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.
Przejazd autokarem. Koszt przejazdu, zależny od liczby uczestników ok. 80,- zł. Wstępy płatne indywidualnie.
Zbiórka o godz. 6.20 przy Leroy Merlin (Bydgoszcz, ul. Toruńska 101), odjazd 6.30.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora -Tadeusz Frymark, tel. 602 239 253 e-mail [email protected].
Harcerskie Powitanie Wiosny w Zamczysku
W tę samą sobotę 29 marca Harcerski Klub Turystyki Pieszej PTTK „Kiwaczki” Oddziału Miejskiego w Bydgoszczy organizuje kolejny rajd „Harcerskie Powitanie Wiosny” do Zamczyska.
Zbiórka o godz. 09.30 przy rondzie Wincentego Frelichowskiego "Wicka" w pobliżu pętli tramwajowej Las Gdański (dojazd A 40, 52, 93 i 94 oraz T 2 i 10).
Trasa rajdu: Myślęcinek (rondo Frelichowskiego) – LPKiW – Góra Zamkowa (grodzisko) - Jaśkowa Zagroda (ognisko z kiełbaskami) - Fordon (Dolina Śmierci) (ok. 8 km).
Zgłoszenia przyjmuje harcmistrz Piotr Nawrocki, SMS-em na nr 514-93-93-97 lub na adres: [email protected] do środy 26.03.2025 do godz. 20:00.
Należy podać liczbę uczestników i nazwisko opiekuna. Wpisowe w wysokości 5 zł. od osoby należy przelać na konto 100 BDH „Zwiadowcy” w Banku Spółdzielczym w Koronowie na rachunek nr 52 8144 0005 2114 2484 0021.
Wyposażenie uczestników: Odzież odpowiednia do wędrówki, dobry humor, legitymacja szkolna, książeczka wycieczek pieszych OTP i Turysta Przyrodnik. Świadczenia: potwierdzenie do OTP i TP, pamiątkowy znaczek, pamiątkowa naklejka, dyplom dla drużyny za udział. Zakończenie ok. 13:30 – 14:00.
Impreza jest drugą z cyklu „Wędrowanie z Kiwaczkami 2025”.
Komendant rajdu: hm Piotr Nawrocki, przodownik turystyki pieszej PTTK.
Zwiedzanie bydgoskiego „Kazimierza”
W sobotę dnia 29.03.2025 Fundacja Synagoga w Fordonie- Dom Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu mają przyjemność zaprosić na zwiedzanie bydgoskiego „Kazimierza”.
To kolejna edycja wycieczki połączonej z prelekcją podczas której przewodnik opowie o żydowskich mieszkańcach Bydgoszczy i Fordonu. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa judaików, dokumentów firm Dawida Osera i Itziga Bernessa.
Po raz pierwszy udostępniona zostanie część artefaktów reklamowych z restauracji Franciszka Płotki. W przedsionku synagogi znajdą państwo stałą instalację z fragmentami macew.
Początek na fordońskim Rynku o godz.14.00 spacerem ulicami Fordonu. Trasa będzie wiodła ul. Sikorskiego, Kapeluszników, bulwarem burmistrza Wawrzyniaka, Bydgoską, Góralską do Domu Wieczności.
W drodze do synagogi zobaczymy Plac Żydowski, Kozi Rynek, szkołę Talmud Tora i miejsce gdzie była mykwa. Ostatnia godzina odbędzie się w bóżnicy, po której oprowadzi przewodnik. Całość uzupełni prelekcja poświęcona historii gmin fordońskiej i bydgoskiej. Czas wycieczki może ulec zmianie. Zapisy nie obowiązują. Wstęp wolny.
