- To był największy konflikt zbrojny jaki dotknął naszą Ojczyznę, ale także odcisnął piętno na naszym mieście, mieszkańcach. Już od 1 września 1939 roku do 4 września 1939 roku w Grudziądzu i okolicy toczyły się zacięte walki z agresorem niemieckim, który wkroczył do naszego Państwa - przypomina Marcin Łasiński. - Zginęło wielu wojskowych, którzy zapłacili swoim życiem za obronę polskiej niepodległości.
Przedstawiciele Konfederacji, składając inicjatywę dotycząca nadania zbiorowego tytułu honorowego obywatela miasta, podkreślają że pamięć o bohaterach jest nadal w sercach i pamięci naszego miasta.
- Chcemy też pokazać młodemu pokoleniu, że wartości takie jak patriotyzm, poświęcenie, oddanie swojemu miastu, Ojczyźnie to wartości uniwersalne które w każdym czasie powinny być promowane i praktykowane - podkreśla Marcin Łasiński.
Co ważne, jak dodaje Marcin Łasiński inicjatywa ta jest ponadpolityczna, ponadpartyjna. - Składamy ten wniosek jako Konfederacja jako jedna z trzech największych sił politycznych w Polsce, jednak jest to inicjatywa mieszkańców. Jednym z głównych autorów wniosku jest wieloletni, ale nie zasiadający już w ławach sesyjnych, radny Arkadiusz Goszka. To on zaproponował nam jako Konfederacji aby wyjść z taką inicjatywą i by radni Grudziądza rozpatrzyli ten wniosek na najbliższej sesji - mówi Marcin Łasiński. - Mamy nadzieję, że spotka się on z szerokim poparciem zarówno prezydenta jak i wszystkich radnych.
W treści uzasadnienia wniosku czytamy m. in. (...) "W związku z 85. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, której początkiem była napaść Niemiec na PoIskę w dniu 1 września 1939 r, to my mieszkańcy Grudziądza możemy oddać szczególny hołd poległym Żołnierzom Wojska PoIskiego w obronie Grudziądza i nadać im zbiorowy tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza". Podjęcie tak ważnej inicjatywy uchwałodawczej będzie wyrazem tego, że mieszkańcy Grudziądza, władze samorządowe, a w szczególności młode pokolenie doceniają ofiarność życia w obronie Qjczyzny i Grudziądza. Nadanie zbiorowego tytułu ”Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza” poległym we wrześniu 1939 r. w walkach o obronę Grudziądza Żołnierzom Wojska PoIskiego będzie świadectwem tego, że pamięć o ich bohaterstwie i poświęceniu pozostanie nadal żywa w sercach mieszkańców Grudziądza" (...).
Zgodnie ze statutem miasta, inicjatywę uchwałodawczą w zakresie nadania honorowego obywatelstwa mają:
grupa co najmniej 10 radnych;
przewodniczący rady;
prezydent.
W chwili obecnej jedynym, żyjącym Honorowym Obywatelem Grudziądza jest Karola Skowrońska, która tytuł ten otrzymała na uroczystej sesji w czerwcu 2022 roku jako czternasta osoba. Ponadto Honorowymi Obywatelami Grudziądza zostali: Ferdynand Foch, Julian Szychowski, Damazy Klimek, Alojzy Ruchniewicz, Edward Rydz – Śmigły, Jan Ładoś, Salomea Sujkowska, Bronisław Malinowski, ks. Zdzisław Peszkowski, Ojciec Święty Jan Paweł II, Czesław Szachnitowski, dr Ludwik Rydygier, ks. Infułat Tadeusz Nowicki.
Warto wiedzieć:
