Podobnie jak Szpital Wojewódzki we Włocławku, także Zespół Przychodni Specjalistycznych czeka restrukturyzacja. Rozpoczęcie tego procesu pozwoli na uzyskanie pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań pracowniczych. Zobowiązania te wynikają z "ustawy 203" oraz niewypłaconych przez ZPS w latach 1999-2000 "trzynastek". Na koniec lipca wartość zobowiązań wraz z odsetkami wynosiła ponad 3 mln zł.
Program restrukturyzacji
który dzisiaj zostanie przedstawiony Radzie Powiatu, zakłada m.in. renegocjacje wartości kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia o 7-8 proc. i poszerzenie działalności medycznej, niefinansowanej przez NFZ o zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, m.in. wszycie esperalu, usunięcie tatuażu. Mówi się także o maksymalnym wykorzystaniu budynków i pomieszczeń i uzyskaniu dodatkowych dochodów z dzierżawy.
Zespół zobowiązuje się w tym programie do sukcesywnego ograniczania zakupów na bieżącą działalność o 10 procent. Projekt przewiduje też w ciągu najbliższych trzech lat 15-procentową
redukcję zatrudnienia
Przypomnijmy, że w minionych pięciu latach pracę w ZPS straciły 404 osoby, głównie sekretarki medyczne, pracownicy gospodarczy i obsługi. Teraz cięcia kadrowe dotkną zwłaszcza administrację.
Przyjęcie programu restrukturyzacji i uzyskanie niskooprocentowanej pożyczki z BGK pozwoli dyrekcji ZPS m.in. uniknąć kosztów postępowań egzekucyjnych. Pracownicy, którzy mają wyroki sądowe, dochodzą bowiem swoich praw przez komorników. Możliwe będzie także zawarcie ugody z wierzycielami.
Rada Społeczna ZPS 9 bm. pozytywnie zaopiniowała projekt.
