Ministerstwo Zdrowia przypomina, że Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, iż przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych (placówka szczepiąca medyków z innych podmiotów przeciwko COVID-19).
Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).
Zgłoszenia personelu ze szpitali węzłowych powinny zostać przesłane do 18 grudnia br. Natomiast zgłoszenia personelu z innych placówek należy przesłać do 20 grudnia br.
Dla kogo szczepienie na Covid-19?
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia mają możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności.
W pierwszej kolejności (tzw. etap 0) szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymać mogą pracownicy szpitala węzłowego oraz pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Zaszczepieni na tym etapie mogą zostać również pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
W dalszej kolejności (etap 1) szczepionkę otrzymają: funkcjonariusze i pracownicy Policji, ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i Druhowie Ochotniczej
Straży Pożarnej, a także pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia i pozostali pracownicy z firm współpracujących z podmiotami z etapu 0, tj. tacy którzy nie przebywają w trybie ciągłym w podmiocie.
Kto odpowiada za organizację zgłoszeń?
Resort zdrowia informuje, że proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, w którym pracownicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a następnie przekazać zgłoszenia do szpitala węzłowego.
W przypadku, gdy szczepienia mają się odbyć w podmiocie, w którym zgłoszono zapotrzebowanie na nie, kierownik przekazuje zgłoszenia personelu własnego i zgłoszonego personelu z innych placówek (w przypadku szpitala węzłowego) do Centrum e-Zdrowia poprzez aplikację gabinet.gov.pl.
Organizacja procesu zapisów leży po stronie kierownika podmiotu leczniczego, który zbiera zgłoszenia, w tym przede wszystkim kierownika szpitala węzłowego, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się ze szpitalem węzłowym lub zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej danej placówki.
Kto z personelu niemedycznego może się zaszczepić?
Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają prawo również np. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną np. dostawcy czy pracownicy ochrony.
Do szczepień można zgłaszać cały personel pracujący (w tym administracyjny i pomocniczy) lub wykonujący zawód w podmiotach z sektora ochrony zdrowia, niezależnie od podstawy zatrudnienia, również w formie wolontariatu lub w ramach praktyk zawodowych, niezależnie od tego czy dana osoba wykonuje zawód medyczny.
Gdzie uzyskać dodatkowe iinformacje nad temat Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?
Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989.
Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu odpowiada na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.
Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989.
Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00, dostępny jest również wideoczat na stronie gov.pl/szczepimysie. Pytania można również przesłać na adres: [email protected].
