Zarząd powiatu wczoraj był w Toruniu. Podpisał umowę na zakup autobusu dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach programu „Wyrównywanie różnic między regionami III“. - Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi złożyło wniosek o dofinansowanie na autobus dla warsztatów i udało się, dostali ponad 224 tys. zł - informuje Joanna Klewicz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi. - Muszą mieć dwadzieścia procent wkładu własnego.
Autobus, którym jeżdżą uczestnicy warsztatów, ma osiem lat. Codziennie pokonuje ponad 350 kilometrów. Zabiera ludzi z pięciu gmin. - Codziennie w zajeciach uczestniczy czterdzieści osób, które trzeba przywieźć i rozwieźć do domu - mówi Klewicz. - A to nie wszystko. Są wycieczki i wyjazdy do sąsiednich gmin.
Warsztaty spełniają rolę integracyjną. Uczestnicy bardzo często jeżdżą na olimpiady, zawody i zajęcia do sąsiednich gmin. Nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie. - Takie wyjazdy są możliwe tylko dzięki temu, że WTZ mają własny środek transportu - dodaje pracownica PCPR. - Nie wiem, czy w tym roku to nastąpi. Projekt musimy rozliczyć do 5 kwietnia i tak się stanie.
Najpierw trzeba przejść wszystkie procedury. Powiat podpisuje umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a następnie stowarzyszenie podpisze umowę ze starostwem. Potem ogłoszą przetarg i będzie wiadomo, za ile i jaki pojazd trafi do warsztatów. - Nowy autobus na pewno poprawi komfort dojazdów. Niektórzy dojeżdżają z gminy Śliwice z odległych zakątków, gdzie drogi są średniej jakości. Jest to kawał drogi i naprawdę potrzebny jest dobry transport - dodaje Klewicz.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówką pobytu dziennego dla 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 16 rok życia i mają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Działalność warsztatu finansowana jest przez PFRON Toruń i starostwo w Tucholi.