Niebawem grudziądzki "sanepid" sprawdzi jakość kąpielisk w mieście. Także tych nad Jeziorem Rudnickim. Badania te od lat nie budzą wątpliwości - w akwenie można się bezpiecznie kąpać. Co nie znaczy jednak, że jest on czysty. Problemem jest zarastanie jeziora.
Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wskazują na podniesiony stopień eutrofizacji. Oznacza to, że nasze jezioro jest bardzo podatne na porastanie wodną roślinnością. A to z kolei skutek m. in. nawozów rolniczych i ścieków, które spływały lub spływają nadal do Rudnika.
Przeczytaj również: Zrewitalizowany park w Grudziądzu: trzeba posprzątać i policzyć rośliny [zdjęcia]
Władze miasta rozważały oczyszczenie jeziora. Ale pomysł utknął w martwym punkcie. - Kilka lat temu prezydent Grudziądza szukał możliwości poprawy stanu jeziora. Rozpoczęcie tego typu działań było uzależnione od pozyskania dofinansowania - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka ratusza. Ale dotacje na ten cel pozyskać musiałaby instytucja zarządzająca akwenem czyli Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.
- Niestety, właściciel i zarządzający jeziorem w imieniu skarbu państwa nie przedstawili własnych propozycji i planów dotyczących oczyszczenia jeziora - dodaje rzeczniczka.
Rudnik pozostanie zatem nadal niezbyt czystym akwenem. Zyska za to ładne opakowanie. W środę na sesji rady miejskiej zdecydowano o przeznaczeniu 50 tys. zł w tegorocznym budżecie miasta na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wokół jeziora. Cała inwestycja pochłonęłaby około miliona zł i zakończyłaby się w 2018 roku.
Jak zapewniają urzędnicy ratusza zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Rudnickiego Wielkiego ma na celu przede wszystkim, zapewnienie mieszkańcom Grudziądza i okolic bogatszej oferty spędzenia wolnego czasu. W ramach inwestycji planuje się budowę nowych ścieżek pieszo-rowerowych, ustawienie elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci), instalowanie urządzeń rekreacyjnych i sportowych, budowę placów zabaw, siłowni, budowę pomostów do wędkowania i pomostów do cumowania sprzętu pływającego, a także budowę ścieżek dydaktycznych i zdrowia.
Czytaj e-wydanie »