Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Chełmowski na wystawie i w necie

Redakcja
Lidia Białkowska przy stronie internetowej, na której można znaleźć dzieła Chełmowskiego w prywatnych kolekcjach.
Lidia Białkowska przy stronie internetowej, na której można znaleźć dzieła Chełmowskiego w prywatnych kolekcjach. Maria Eichler
Józef Chełmowski to najbardziej rozpoznawalny człowiek kultury w Brusach. Kaszuba z krwi i kości,

Urodzony w Jagliach, gdzie wraz z żoną prowadził gospodarstwo rolne, dość późno odkrywając w sobie artystyczne pasje - do malowania, rzeźbienia, konstruowania niezwykłych machin, zabawek i instrumentów. Jego dom i posesja to zaczarowane miejsce, w którym na każdym kroku można spotkać świątki, anioły i diabły, kaszubskie ornamenty, filozoficzne refleksje - wymalowane, skreślone piórkiem, wyryte dłutem, grube księgi pełne rysunków i opisów. Do dziś to miejsce pielgrzymowania wszystkich tych, którzy chcą chłonąć świat Chełmowskiego. A pani Jadwiga, jego żona, tak jak kiedyś gospodarz zaprasza i oprowadza po tym bajkowym świecie.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło, że 2017 rok będzie pod znakiem właśnie Józefa Chełmowskiego. Stąd wiele inicjatyw, którymi żyć będą bruszanie, ale też chojniczanie, bo właśnie w Muzeum Historyczno-Etnograficznym, w baszcie Kurza Stopa otwarto wystawę dzieł Józefa Chełmowskiego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych, w tym nabytych całkiem niedawno dzięki wsparciu starostwa i miasta. To zbiór 28 rzeźb z kolekcji prywatnej z Bydgoszczy. Wszystko przez miesiąc do oglądania w Kurzej Stopie.

Dyrektorka muzeum Barbara Zagórska przypomniała, że już po raz trzeci jej placówka wystawia Chełmowskiego. W 1994 r. były to prace ze zbiorów muzeum w Toruniu, w 2007 r. - Madonny z różnych placówek. I teraz po 10 latach kolejna okazja do popatrzenia na świat oczyma artysty z Brus-Jaglii. - Muzeum towarzyszyło panu Józefowi właściwie od samego początku - mówiła Zagórska. - Poprzednia dyrektorka Wanda Tyborska poznała się na jego talencie i patronowała jego twórczości.

- Cieszymy się, że są tu prace pana Józefa - stwierdził starosta Stanisław Skaja. - Muzeum ma się czym pochwalić, co prawda nie aż tak jak muzeum w Bytowie...Ale dla mnie prawdziwe muzeum jest w Jagliach i może kiedyś tak się stanie...

Chojnickie muzeum nie poprzestało tylko na przygotowaniu wystawy. Równie ważna część to stworzenie strony internetowej (www. chelmowski.chojnicemuzeum.pl) i skatalogowania prac artysty, które znajdują się w posiadaniu kolekcjonerów. - Trafiliśmy do Nowego Sącza, Krakowa, Gdańska i do wielu innych miejscowości - wyliczała Zagórska. - W planach mamy poszerzenie tego zasobu o katalogi muzealne i o to, co znajduje się w Jagliach.

Rezultat można było obejrzeć na piętrze Kurzej Stopy, gdzie czekały też pyszne drożdżówki i rogaliki. Za chojnicką inicjatywę dziękowała sekretarz gminy Brusy Mariola Rodzeń, która zapraszała do Brus-Jaglii na 2 lipca na wielkie święto, którego bohaterem będzie Józef Chełmowski.

Przedstawiciele Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie zapowiedzieli, że w tym roku ukaże się praca naukowa poświęcona Chełmowskiemu pod redakcją Daniela Kalinowskiego.
Sportowy weekend za nami:
Kibice na meczu Olimpia Grudziądz - GKS Tychy [zdjęcia]
Żużlowcy Get Well Toruń, MarGarden GKM i Polonii Bydgoszcz modlili się o bezpieczny sezon
"Setka" Anwilu Włocławek [zdjęcia, wideo]
Pałac Bydgoszcz w finale mistrzostw Polski! [wideo]
Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 1:0. Popis gwiazd, ale decydowały ostatnie minuty [wideo, zdjęcia, opinie]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska