Zobacz wideo: Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?
Józef Piłsudski przyjechał do Nakła sto lat temu przy okazji gier wojennych uroczyście witany przez mieszkańców i ówczesne władze na dworcu PKP. Ze swymi sztabowcami opracowywał w nakielskim ratuszu plany strategiczne.
Wizyta Józefa Piłsudskiego krótka, ale zapamiętana
Z informacji upublicznionych przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle wynika, że Józef Piłsudski przebywał w mieście krótko, między 5 a 8 lipca 1921 r. W tym czasie złożył jeszcze wizyty okolicznym rodom. Gościł m.in. w majątku Bnińskich w Samostrzelu i u Chłapowskich w Dębnie.
To Cię może również zainteresować
Po raz pierwszy przypomniano ten fakt jesienią 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamiast pomnika, czy tablicy pamiątkowej zdecydowano się wówczas postawić w Nakle ławeczkę z wykonaną z brązu rzeźbą marszałka Piłsudskiego. Stanęła ona w miejscu eksponowanym, na nakielskim rynku, w pobliżu fontanny z Ewką - konewką, która jest jednym z symboli miasta. Autorami ławeczki są: Piotr Perzyński i Robert Tomak.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Zanim ławeczka nie spowszedniała była prawdziwym hitem. Nakielanie przychodzili ją oglądać całymi rodzinami. W dobrym tonie było usiąść przy marszałku Piłsudskim i zrobić sobie w jego towarzystwie fotkę.
Marszałek Piłsudski na rynku w Nakle
W tym roku z okazji setnej rocznicy przyjazdu męża stanu do grodu nad Notecią także głośno będzie w Nakle o Józefie Piłsudskim. W programie uroczystości, która już w najbliższą niedzielę 4 lipca, zaplanowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy na rynku. Marszałek zajedzie na rynek „osobiście” zabytkowym automobilem.
To Cię może również zainteresować
W programie wydarzenia pt. „Ryneczek Marszałka”, które rozpocznie się o godz.11, także koncert orkiestry wojskowej z Bydgoszczy pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego i występy lokalnych artystów. Na scenie pojawią się: Anna i Agnieszka Masloch, Wiktoria Vollmuller oraz Street Brass. Nie zabraknie stoisk z różnościami i darmowych atrakcji dla dzieci.
Organizatorami niezwykłego wydarzenia są: władze miasta, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle i Nakielski Ośrodek Kultury.
