Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Trajtler. Niezwykła historia rodowitego Węgra, który ratował bydgoską kolej

(has)
Lwów, lata 80. XIX w. Dziewczynka z lalką w wózku to Cecylia Bajewska, przyszła żona Józefa Trajtlera
Lwów, lata 80. XIX w. Dziewczynka z lalką w wózku to Cecylia Bajewska, przyszła żona Józefa Trajtlera repr. Hanka Sowińska
To dla ukochanej żony Cecylii zdecydował się na przyjazd do Polski. Wybrał Bydgoszcz, gorąco namawiany w ministerstwie na objęcie stanowiska naczelnika Urzędu Ruchu Kolei Państwowych w mieście nad Brdą.
Józef Szügyi Trajtler, rok 1921, Bydgoszcz
Józef Szügyi Trajtler, rok 1921, Bydgoszcz repr. Marek Pietrzak

Józef Szügyi Trajtler, rok 1921, Bydgoszcz
(fot. repr. Marek Pietrzak)

Przez dziesięciolecia był tylko zaniedbany grób na Starofarnym. Przypominał, że w Bydgoszczy przedwcześnie skończył ziemską wędrówkę rodowity Węgier Józef Szügyi Trajtler, dyplomowany inżynier, nadradca PKP. Szczęśliwym trafem zapuszczona mogiła stała się początkiem odkrywania tej niezwykłej postaci.

Urodził się w Budapeszcie 19 lutego 1877 r. Tam skończył studia, uzyskując dyplom inżyniera. Specjalizował się w budowie linii kolejowych; przez kilkanaście lat pracował w Bośni i Hercegowinie. W 1919 r., pod wpływem żony Cecylii z Bajewskich, zdecydował się na przyjazd do Polski.

Dzięki zapiskom Izabelli, córki Cecylii i Józefa wiemy, że Trajtler dostał "wspaniałą ofertę od Holendrów objęcia kierownictwa budowy linii kolejowych na wyspie Jawa. Oferowano wysokie wynagrodzenie, willę w górzystej, zdrowej okolicy i sześcioro czarnej służby, obowiązkowo dla prestiżu białych".

Trajtler wybrał Bydgoszcz. Dzięki jego tytanicznej pracy, w przełomowym okresie miasto nie straciło taboru, ani połączeń z innymi miastami odrodzonej Polski.

Jednak praca ponad siły okazała się zabójcza. Józef Trajtler zmarł 31 stycznia 1923 r. Pogrzeb odbył się 3 lutego na Cmentarzu Starofarnym.

Po latach zapomnienia pamięć o niezwykłym Węgrze powraca. Wielka w tym zasługa Eryka Bazylczuka, który odnalazł wnuczkę, prof. Halinę Stasiak (patrz zdjęcie na str. I) i dokonał kwerendy w archiwach, szukając materiałów dotyczących Trajtlera oraz Marka Pietrzaka, honorowego konsula Węgier w Bydgoszczy.

Jeszcze w tym roku ukaże się książka o życiu Józefa Szügyi Trajtlera. Naczelnik Urzędu Ruchu Kolei Państwowych w Bydgoszczy (1919-1923) został także patronem ronda u zbiegu ulic Zygmunta Augusta oraz Rycerskiej. Uroczystość odbędzie się 11 grudnia, o godz. 12.00.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska