Na 50-leciu Gwiazdy Starogród nie zabrakło gości, a wśród nich - przedstawicieli K-PZPN. Byli: Januariusz Stodoły - członek prezydium K-PZPN, Jarosław Kaczmarek - członek Zarządu K-PZPN i przewodniczący komisji fair -play PZPN. Odznaczeni przez nich złotymi odznakami zostali byli i obecni prezesi Gwiazdy: Janusz Kuhfeldt, Renata Górna, Marek Kreczmer, Wojciech Janicki i członek Zarządu Arkadiusz Kwella.
Przeczytaj także
- Na 40-leciu Gwiazdy założyliśmy, że zrobimy wymarzone automatyczne nawodnienie boiska. Udało nam się to zrobić! Korzystamy z tego rozwiązania od trzech lat - mówi Wojciech Janicki.
Prezes ubolewa, że na święto klubu nie zdążyli z wymianą krzesełek. Jednak - jak zapowiada - w ciągu miesiąca zrobiony zostanie remont trybun z wymianą 160 krzesełek.
- Regularnie staramy się o pieniądze zewnętrzne z" ministerstwa, urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy i starostwa - wymienia Wojciech Janicki. - Szukamy wszędzie, gdzie można tych środków. I jesteśmy skuteczni. Jednego roku pozyskaliśmy ponad 100 proc. więcej środków niż otrzymaliśmy z dotacji z Urzędu Gminy Chełmno. Zarząd poświęca wiele czasu na to, aby szukać skąd można pozyskać pieniądze, pisać wnioski, ponieważ zależy nam, by klub funkcjonował.
W 2023 roku jako Tartak Klamry i Gwiazda Starogród połączyli siły.
- Ciężko w takich małych miejscowościach, jak nasze, dzieci wytrenować i utrzymać do wieku seniorskiego - podkreśla Wojciech Janicki. - Tartak, który też jest w gminie Chełmno, miał ponadto problem z boiskiem, które było na działce prywatnej. Klub musiał ten teren opuścić. Podjęliśmy - jako Zarządy dwóch klubów - decyzję, że my mamy boisko i mało zawodników, a Tartak ma zawodników - i połączyliśmy siły, aby piłka amatorska nie zniknęła z mapy gminy.
Podczas imprezy jubileuszowej, w której uczestniczyło około 250 osób, działała strefa dla dzieci. Były tęczowe animacje, konkursy, zabawy, uwielbiana przez milusińskich wata cukrowa i grill. Były pokazy straży pożarnej, zabawa z DJ. Serwowano napoje, był słodki poczęstunek i tort, który przygotowały Renata Górna (była prezes Gwiazdy) i Marzena Dąbrowska - wspomagająca klub. Działało też stoisko promujące darta Krzysztofa Bątkowskiego, założyciela stowarzyszenia Darta. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Dowiedz się też
- Przy całej organizacji wydarzenia pomagało wiele osób - zarząd i przyjaciele, też moje siostry: Katarzyna Kwella i Marzena Rutkowska - dodaje prezes Janicki. - W imieniu całego Zarządu Klubu chciałbym podziękować wszystkim firmom, które nas wspierają.
W klubie ze Starogrodu nie zatrzymują się. Mają plany i marzenia.
- Chcielibyśmy wykonać oświetlenie boiska. Może nie od razu, ale w podziale na etapy. Marzy nam się również zadaszenie trybun - mówi Wojciech Janicki. - A jeśli chodzi o aspekt sportowy - naszym celem jest powrót na boiska A klasy.
Z historii Gwiazdy Starogród
Ludowy Zespół Sportowy pod pierwszą nazwą Gwiazda Kałdus formalnie powstał 14 grudnia 1974 roku. Szczególnie duży wkład w powołanie go do życia wnieśli: Franciszek Ciemny, Janusz Kuhfeldt i Bogdan Sulima. Pod pierwotną nazwą zespół funkcjonował do 1976 rok - w tym samym czasie zmieniono nazwę i siedzibę LZS na Gwiazdę Starogród. Zespół początku występował we własnych barwach klubowych: zielono-biało-niebieskich. Dzięki pierwszym sponsorom (Urząd Gminy Chełmna i ówczesne Kółko Rolnicze w Kałdusie) możliwy był zakup podstawowego sprzętu i przerobienie placu kółka rolniczego na boisko.
W 1983 roku Gwiazda zaczęła swoje występy w rozgrywkach piłkarskich w klasie B, prowadzonych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Toruniu. Drużyna wywalczyła awans do tych rozgrywek zajmując pierwsze miejsce w lidze międzygminnej.
Pięć lat później Gwiazda wywalczyła awans do klasy okręgowej gdzie grała przez trzy sezony i był to największy sukces klubu.
- Do 1993 roku Gwiazda rozgrywała swoje mecze na boiskach wypożyczanych w Kijewie Królewskim, Chełmnie, Unisławiu, ponieważ nie było takiego w Starogrodzie - dodaje Wojciech Janicki. - Dopiero w 1992 roku nadarzyła się okazja, dzięki przychylności Urzędu Gminy w Chełmnie, wybudowania boiska w Starogrodzie. Pierwszy oficjalny mecz w rozgrywkach na tym boisku Gwiazda rozegrała w kwietniu 1993 roku - z Jaworem Toruń. Rywalizowali wówczas o mistrzostwo klasy "B" ulegając 2:3.
W swojej historii Gwiazda rozgrywała mecze ligowe bądź towarzyskie z takimi drużynami jak: Zawisza Bydgoszcz, Arkonia Szczecin, Fam Chełmno, Sparta Brodnica, Elana Toruń, Pomorzanin Toruń, Gwiazda Bydgoszcz, Gwiazda Sypniewo czy Gwiazda Bukowiec. Jeden z wychowanków Gwiazdy, Jakub Zabłocki, był w późniejszej karierze zawodnikiem drużyn ekstraklasy: Korony Kielce, Polonii Bytom oraz Lechii Gdańsk.
