Dostojny jubilat urodził się 13 maja 1946 r. w Mogilnie, jako syn Stefana i Kazimiery Głowackiej. Po skończeniu szkoły nr 2 w Mogilnie, uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, gdzie w 1965 r. uzyskał maturę. W tym samym roku Jan Kasprowicz wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i tu, 5 czerwca 1971 r., z rąk Prymasa Polski ks. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Natomiast mszę prymicyjną odprawił w klasztornym kościele św. Jana w rodzinnym Mogilnie.
Służba Bogu i ludziom
Najpierw przez rok pracował, jako wikariusz w parafii św. Doroty w Strzałkowie (woj. wielkopolskie), po czym podjął studia w zakresie historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 r. wrócił do Gniezna i został wikarym w parafii św. Trójcy. Rok później powierzono mu opiekę nad gromadzonymi w katedrze zbiorami sztuki sakralnej, a równocześnie objął wykłady z historii sztuki sakralnej i konserwacji zabytków w gnieźnieńskim seminarium oraz w Instytucie Teologicznym w Gnieźnie i w Bydgoszczy. W roku 1989 został proboszczem gnieźnieńskiej fary. To dzięki niemu XV-wieczna świątynia i mur ją okalający odzyskała swój blask.
Od 1992 r. jest konserwatorem diecezjalnym. Aktywnie uczestniczy w ochronie zabytków i przybliżaniu wiedzy o nich. Konsultował projekty i nadzorował budowę pomnika św. Wojciecha, poświęconego przez papieża Jana Pawła II. W plebiscycie radia Merkury w Poznaniu, został wybrany Wielkopolaninem Roku 1998.
Opiekun „Matki polskich kościołów”
Ksiądz Jan w 1994 r. został mianowany kanonikiem gremialnym kapituły prymasowskiej przy najważniejszej świątyni Gniezna. Zaś ks. arcybiskup Henryk Muszyński doceniając doświadczenie duszpasterskie ks. kanonika, jego wiedzę w zakresie sztuki kościelnej i troskę o dziedzictwo historyczne mianował ks. Jana Kasprowicza kustoszem sanktuarium św. Wojciecha, oraz proboszczem parafii przy bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Ksiądz kanonik, który jest kustoszem relikwii św. Wojciecha, wniósł znaczący wkład w rewitalizację świątyni, nazywanej „Matką polskich kościołów”.
W 2012 r. został uhonorowany Nagrodą im. ks. Janusza Pasierba Conservator Ecclesiae, przyznaną przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków za szczególne zasługi na rzecz ochrony zabytków.
