MGOK został powołany do życia na mocy uchwały Rady Narodowej Miasta i Gminy Lubraniec 8 listopada 1979 r. Początkowo siedzibą MGOK był Dom Ludowy, a od października 1984 r. - budynek synagogi.
Kolejnymi dyrektorami byli: Jerzy Rosicki, Stanisław Komar, Ryszard Kręcicki, Małgorzata Wrzesińska, Zbigniew Wojciechowski. Od 2 sierpnia 1994r. dyrektorem jest Anna Stawicka.
MGOK w Lubrańcu skupia mieszkańców i odbiorców kultury w różnym wieku, integrując środowisko wokół takich dziedzin jak: teatr, taniec, muzyka, plastyka, folklor. Współpracuje z miejscowymi szkołami, instytucjami i organizacjami społecznymi.
Do kalendarza imprez wpisane są uroczystości patriotyczne i środowiskowe, pikniki rodzinne, plenerowa zabawa sylwestrowa oraz cykliczne imprezy o wieloletniej tradycji: "Zapusty kujawskie", "Dni Lubrańca", "Sąsiedzkie biesiady Kulturalne", Dni Kultury Chrześcijańskiej". W okresie wakacji, dla dzieci i młodzieży MGOK organizuje akcję letnią.
MGOK jest wydawcą miesięcznika "Głos Lubrańca".
Grupy artystyczne i koła zainteresowań, działające w MGOK to: grupa teatralna "Kleks", klub młodego piosenkarza, - zespół taneczny "Luz", zespół taneczny "Luz-junior", kółko plastyczne "Akwarelka", zespół folklorystyczny "Echo Lubrańca", klub aktywnego seniora. Działa tu także zespół redakcyjny "Głosu Lubrańca".
Zespół folklorystyczny "Echo Lubrańca" zawiązał się w 1984 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Ossowie, a siedziba był miejscowy Klub Ruch. Założycielkami zespołu są: Barbara Górzyńska, Irena Nowakowska, Jadwiga Lewandowska, Henryka Wieczorek, Janina Podczarska, Bronisława Lewandowska, Janina Smolińska, Jadwiga Wawrzonkowska oraz Anna Stawicka, której powierzono kierowanie zespołem.
Początkowo zespół nosił nazwę "Ossowianki", Z chwilą połączenia się z zespołem z Żydowa, na uroczystym spotkaniu w Klubie Ruch w Żydowie, w obecności burmistrza Krzysztofa Wrzesińskiego, zapadła decyzja aby zespół nazywał się "Echo Lubrańca" i tym samym promował gminę.
Po likwidacji Klubów Ruch siedzibą zespołu stał się MGOK Lubraniec.
W ciągu 25 lat działalności "Echo Lubrańca" koncertowało w kraju i poza jego granicami. Zgromadziło na swoim koncie wiele sukcesów , o czym świadczą liczne dyplomy , nagrody i listy gratulacyjne , nagrania w radiu i telewizji, płyty i zdjęcia.
Jak twierdzą członkowie "Echa Lubrańca" przynależność do zespołu to realizacja pasji, sposób na zagospodarowanie wolnego czasu oraz wspaniała życiowa przygoda.