Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Tucholskiego Parku Krajobrazowego

Janina Waszczuk
Ważnym punktem jubileuszu było  otwarcie ośrodka w Pile.
Ważnym punktem jubileuszu było otwarcie ośrodka w Pile. Nadesłane
Na jubileusz była sesja terenowa oraz otwarciem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile.

- Tak się dobrze złożyło, że mogliśmy te dwie okazje połączyć - mówi Remigiusz Popielarz, dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego. - Była okazja do wybrania przewodniczącego rady koordynacyjnej Rezerwatu i został nim prof. Andrzej Nienartowicz, który jest człowiekiem bardzo zasłużonym dla powstania obu placówek i promuje je od zawsze.

Na dwudniowym spotkaniu były wykłady, przemówienia oraz sesje pokazowe. - Trwały nawet do godz. 21, ale daliśmy szansę wszystkim chętnym - dodaje Popielarz. - Ja tylko zabrałem głos na początek i przedstawiłem krótką historię Parku z ciekawostkami, aby nie zabierać czasu.

Tucholski Park Krajobrazowy prezentowali Dorota i Rafał Borzyszkowscy, którzy przedstawili jego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe placówki. Całe podsumowanie konferencji będzie na stronie internetowej Parku. W najbliższym czasie ukaże się monografia o Parku i Rezerwacie. - Będzie można porównać to podsumowanie z poprzednim sprzed piętnastu lat i zobaczyć, co się zmieniło na przełomie tych lat - opowiada dyrektor. - Na koniec dnia był jubileuszowy tort.

Następny dzień uczestnicy jubileuszu spędzili w terenie. Najpierw jako ciekawostkę zobaczyli 200-letnią chatę z wyposażeniem w Nitkach, gdzie gości oprowadzała i opowiadała właścicielka gospodarstwa Małgorzata Talarek. Następnie udali się do Barłogów i do siedziby Parku w Tucholi. - Tu była okazja, aby pokazać, jak zmieniła się nasza siedziba i jak w centrum miasta można zrobić oazę dla zwierząt, owadów i ciekawej roślinności - opowiada Popielarz. - Zajrzeliśmy też do Świtu, aby odwiedzić miejsce pamięć Marka Wilcza, wojewódzkiego konserwatora przyrody, który zainicjował powstanie naszego Parku. Tu był też spacer w jesiennej scenerii.
Ważnym punktem obchodów jubileuszu było otwarcie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile. - To dopiero początek. Jest piękne miejsce. Mamy pół hektara z dostępem do jeziora i rzeki. Będą prowadzone tu badania i powstanie tu docelowo baza naukowa. W przyszłości też ścieżka ornitologiczna - opowiada Popielarz. - Mamy plany, miejsce jest urokliwe, chata jest ładna, w stylu borowiackim. Wkomponowała się w otoczenie i pasuje do całości.

Jak opowiadają w Parku, w Pile będzie też miejsce na spotkania z młodzieżą i dziećmi, a w gminie Gostycyn są przyjaźnie nastawieni. Obok jest baza strażaków ochotników i siedziba stowarzyszenia "Buko". Więc wszystko stanowi piękną całość i w przyszłości zaprocentuje tym, że turyści będą chcieli oglądać wszystko, a każdy będzie miał coś do zaoferowania.

Wydarzenie było pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego, organizatorami konferencji byli Tucholski Park Krajobrazowy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska