Dodajmy: dziesiąta. - Chcemy, by jubileuszowej nadać szczególny charakter - mówi koordynujący przygotowania do tej imprezy Maciej Makowski, na co dzień dyrektor M-GOSiR. - Zaprosiliśmy Zaciężną Chorągiew APIS w sile około 160 rycerzy, w tym trzy drużyny konne, czyli 12-16 jeźdźców. Zjadą oni już w piątek (29 czerwca). I tego dnia o godz. 21.30 przejdą z pochodniami przez koronowską starówkę, zapraszając mieszkańców na festyn i inscenizację bitwy.
Znowu wygraliśmy z Krzyżakami pod Koronowem [zdjęcia]
Na tuszyńskich błoniach
Uroczyste otwarcie festynu przewidziane jest w sobotę (30 czerwca) w południe. Na tuszyńskich błoniach, wokół grodu, pojawi się jak zawsze kilkadziesiąt straganów, w tym 20 rzemieślniczych, będzie co zjeść, wypić, zobaczyć wytwórców i kupić wyroby rękodzieła. Wieczór zakończy spektakl pełen tańców i ognia.
Bitwa o godzinie 16
- Przygotowujemy wiele atrakcji - zapewnia Maciej Makowski. - Turnieje rycerskie, kruszenie kopii, pokaz akrobacji konnej i wiele innych. Zabraknie czasu na nudę.
W niedzielę 1 lipca stragany będą otwarte od rana. W południe atrakcji dostarczą rycerze. Inscenizacja bitwy pod Koronowem według scenariusza i w reżyserii Jacentego z Ordowa, który w tej roli znany jest uczestnikom dotychczasowych imprez na tuszyńskich błoniach od wielu lat, rozpocznie się o godz. 16. Oficjalne zakończenie przewidziane jest około godz. 18.
Organizatorem jubileuszowego festynu cysterskiego oraz inscenizacji bitwy z roku 1410 jest Urząd Miejski w Koronowie. Wspomagają go m.in. wojewoda, marszałek, starosta bydgoski i Kujawsko - Pomorska Organizacja Turystyczna.
Czytaj e-wydanie »