
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka.
- Najbliższe szkolenie jest drugim odbywającym się w naszym województwie - mówi Aleksander Peszka, asystent społeczny Anny Gembickiej. - Pierwsze szkolenie odbyło się na początku lutego i dotyczyło części powiatów, a w marcu chcemy przeszkolić KGW z pozostałych. W poprzednim szkoleniu wzięło udział ponad dwieście uczestniczek, spodziewamy się, że w tym zbliżającym się weźmie udział porównywalna ilość. Szkolenia odbywają się w formie zdalnej i są bezpłatne. Koła Gospodyń Wiejskich są coraz częściej małymi biznesami i kontrola nad własnymi pieniędzmi jest kluczowa. Nasze szkolenia poruszają podstawowe pojęcia z zakresu rozliczeń się KGW, UEPiK oraz CiT. Po odbyciu takiego szkolenia panie z KGW nie muszą już korzystać z niczego jej pomocy przy rozliczaniu swoich środków.
Webinaria „KGW na CITo!” odbędą się we wszystkich województwach, po dwa w każdym.
Zagadnienia poruszane na webinariach to:
- Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów (UEPiK) - omówienie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich (Dz. U. 2019 poz. 70). – omówienie zbiorów zapisów: zestawienie przychodów i kosztów, zestawienie przepływów finansowych, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
- Wypełnianie deklaracji CIT-8, CIT-D, CIT-8/0 – omówienie formularzy z przykładowymi wypełnieniami rubryk
- Korzyści z udziału w webinariach to zdobycie wiedzy na temat: prowadzenia rachunkowości i rozliczania działalności KGW – prowadzenia Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów – opodatkowania KGW i wypełniania deklaracji podatkowych CIT – uczestnicy webinarium otrzymają zaświadczenie o udziale w szkoleniu
Aby zgłosić swój udział w webinariach należy zarejestrować się za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pod linkiem: https://nikidw.edu.pl/szkolenia-dla-kgw. Zajęcia prowadzi Magdalena Bernat. Trwają po 2 godziny i są nieodpłatne.