Komponenty płynęły dwa miesiące statkiem „Pilecki” z chińskiego portu Nandong by pokonując 13 tysięcy mil morskich dotrzeć do portu w Gdańsku. Okręt przewiózł osiemnaście wyprodukowanych w Chinach modułów kotła odzysknicowego dla elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Ich rozładunek trwał dwa dni. Po krótkim okresie składowania na terenie portowych magazynów rozpoczął się transport elementów kotła na plac budowy w Grudziądzu ciężarówkami dostosowanymi do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Przez dwa tygodnie specjalistyczne ciężarówki kilkanaście razy pokonywały trasę z Gdańska do Grudziądza!
Jak informuje biuro prasowe Grupy Energa, czyli głównego inwestora, rozpoczęcie montażu dostarczonych elementów ma się rozpocząć na przełomie stycznia i lutego 2024 roku.
„Działanie to zainicjuje kolejną kluczową fazę realizacji elektrowni, podczas której na placu budowy powstaną najistotniejsze urządzenia technologiczne bloku gazowo-parowego” czytamy w komunikacie z biura prasowego Energi.
Jak się dowiadujemy był to pierwszy tak duży transport międzynarodowy na potrzeby budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Kolejnymi urządzeniami tej skali, które zostaną dostarczone z zagranicy, będą m.in.
- turbozespół (czyli obie turbiny, gazowa i parowa oraz generator) i
- transformator blokowy wyprowadzenia mocy.
Elementy te zostaną wyprodukowane w fabrykach w Niemczech, USA i Chinach. Pozostałe urządzenia i komponenty potrzebne do budowy elektrowni powstaną też w innych krajach europejskich, w tym również w Polsce.
Wykonano już ponad 60 proc. prac
Co ważne: inwestycja w Grudziądzu jest już za półmetkiem. Prowadzona jest m.in. budowa ujęcia wody na Wiśle wraz z pompownią i rurociągami przesyłowymi wody. Na terenie głównym elektrowni m.in.:
- wznoszone są dalsze fundamenty obiektów pomocniczych rozdzielni elektrycznych, stacji uzdatniania wody, czy chłodni wentylatorowej.
- montowane są podziemne rurociągi
W obrębie elektrowni prowadzone są też prace przygotowawcze do budowy sieci przyłączeniowych.
Celem Grupy Orlen jest inwestowanie w zeroemisyjne źródła energii
Przypomnijmy. Blok energetyczny w Grudziądzu to jedna z kluczowych inwestycji Energi z Grupy ORLEN w niskoemisyjne źródła bilansujące Krajowy System Elektroenergetyczny. Ma zasilić około miliona gospodarstw. Orlen zapewnił jej finansowanie do kwoty 1,8 mld zł. Jest realizowana na terenach w okolicach ul. Skowronkowej w Grudziądzu. Prowadzi ją CCGT Grudziądz - spółka córka koncernu Energa należącego do Grupy Orlen. Elektrownia docelowo zasili około miliona gospodarstw.
