Kacper Badziągowski znów został mistrzem Europy w podnoszeniu ciężarów!

Adam Szczęśniak
Kacper Badziągowski z mroteckiego Tarpana na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy z Landskronie. Gratulacje! pzpc.pl
Kacper Badziągowski wyrasta na następcę Adriana Zielińskiego. Młodzian z Tarpana Mrocza do tytułu mistrza Europy do lat 15, dorzucił tytuł do lat 17!

W szwedzkiej Landskronie odbyły się ME do lat 15 i 17. Nasi młodzi sztangiści spisali się rewelacyjnie, bo wywalczyli aż 13 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. W klasyfikacji drużynowej U15 i U17 Polacy zajęli 1. lokaty, zaś Polki odpowiednio 2-3. i 2.

Do tego dorobku przyczynili się mroteccy zawodnicy. Mistrzem Europy do lat 17 w kat. 77 kg został Kacper Badziągowski. W dwuboju uzyskał 304 kg (140+164). Mogło być jeszcze lepiej, ale spalił 135 kg w rwaniu (1. próba) i 164 w podrzucie (2.). Gruzinów Davitadze i Czkidze pokonał o 4 i 17 kg. Dodajmy, że Kacper dwa lata temu nie miał sobie równych (jeszcze w barwach Sokoła Więcbork) w Kłajpedzie (Litwa), gdzie także był mistrzem Europy, ale do lat 15, z wynikiem 255 kg (bił 3 razy rekordy Europy). W tej samej wadze dźwigał Kacper Kłos z Tarpana i z wynikiem 276 kg (120+156) zajął niezłe 5. miejsce.
W gronie 15-latków Jakub Wiatrowicz był 5. w kat. 56 kg - 185 kg (85+100), zaś Szymon Wintrowicz (obaj Tarpan) był 4. w kat. 77 kg - 232 kg (106+126).

Mistrzami do lat 15 zostali Bartłomiej Adamus (Opocznianka Opoczno) - 69 kg i Patryk Bęben (Mazovia Ciechanów) - 77 kg, a do lat 17 także Sylwia Oleśkiewicz (Omega Kleszczów) - 44 kg.

Te wyniki są najlepszymi w historii, odkąd powołano do życia w 2013 roku ME do lat 15. Z kolei ME do lat 17 datują się od 2003 r. Na złoto juniorek czekaliśmy 6 lat, a na juniorów aż 11! W 2004 r. mistrzem Europy został Paweł Faraś, a w Lands-kronie uczynił to Kacper.

W PZPC po tych wynikach poprawiły się nastroje, bo rosną następcy starszych zawodników. Przed ciężarami jednak kolejne, jeszcze poważniejsze wyzwania. W październiku w Kłajpedzie odbędą się mistrzostwa Europy juniorów do lat 20 i do lat 23, natomiast w listopadzie w Houston (USA) najważniejsza próba dla seniorów - mistrzostwa świata i zarazem ostatnia kwalifikacja do IO!