Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi to projekt zrealizowany przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W warsztatach Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi w Bachotku uczestniczyło ponad 40 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Główne założenia? Kreowanie pozytywnych zmian w małych ojczyznach.
- Dzięki intensywnym czterodniowym warsztatom lokalni liderzy mieli okazję do zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na skuteczną działalność na terenach wiejskich. Autoprezentacja, wystąpienia publiczne i współpraca z mediami, praworządność, dezinformacja w sieci, Europejski Zielony Ład, przyszłość Unii Europejskiej to tylko część poruszanych tematów. Uczestnicy spotkali się także z wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim, radnym sejmiku Pawłem Zgórzyńskim oraz senatorem Ryszardem Boberem – informują w Wydziale Koordynacji RLKS Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Troje uczestników, w tym Kacper Sosnowski z Więcborka, zostało wyróżnionych przez Magdalenę Antoniewicz, koordynatora pełnomocnika ds. partnerstwa kraju związkowego Brandenburgia, bonem edukacyjnym w postaci szkolenia nt. projektów międzynarodowych w Zamku Trebnitz.
- Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi otworzyła przede mną drzwi na coś, czego nie spodziewałem się w najśmielszych snach. Cztery dni szkoleń zainspirowały mnie i pozwoliły otworzyć się na możliwości, które nam, organizacjom i organizatorom, daje Unia Europejska, ale także dowiedzieć się co my możemy dać Unii. Jako jedna z trzech osób, spośród niemal czterdziestu uczestników Akademii zostałem zauważony i objęty protektoratem pani Magdaleny Antoniewicz. Otrzymałem stypendium naukowe i już za miesiąc wyjeżdżamy na szkolenie nt. Projektów Międzynarodowych do Zamku Schloss Trebnitz. Przy pomocy pani Magdaleny napiszemy wnioski do Unii Europejskiej i zrealizujemy swoje pierwsze projekty. Brzmi jak spełnienie marzeń- bo to właśnie jest to - cieszy się Kacper Sosnowski.
Wyróżnienie otrzymali również Natalia Ziemińska z Unisławia (pow. chełmiński) i Michał Borkowski z Okalewa z gminy Skrwilno w powiecie rypińskim.
