W związku z tym w Agencji Rozwoju Przemysłu powstał program "Kadry dla przemysłu", którego celem jest wsparcie rozwoju kierunków zawodowych ważnych na zmieniającym się rynku pracy. Podczas konferencji inauguracyjnej podpisano w tej sprawie pierwsze porozumienia między szkołami, a spółkami z grupy ARP.
Celem "Kadr dla przemysłu" jest stworzenie warunków do długofalowej współpracy między spółkami z grupy ARP a sektorem edukacji (szkołami technicznymi i branżowymi oraz centrami kształcenia zawodowego). Pierwsze umowy podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy.
Przeczytaj też: Mobilni na rynku pracy. Wyjedź na zagraniczny staż za darmo! Już wkrótce rekrutacja do Włoch, Hiszpanii i na Maltę
- Na polskim rynku pracy coraz bardziej zauważamy niedobór ludzi ze specjalistycznymi umiejętnościami zawodowymi - mówił Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. - W ARP diagnozując tę potrzebę i wychodząc jej naprzeciw postanowiliśmy zaangażować nasze spółki portfelowe, inwestując jednocześnie w rozwój kompetencji młodych ludzi. We współpracy ze szkołami zawodowymi i technicznymi cztery spółki z Grupy ARP rozpoczynają pilotażowy program Kadry dla przemysłu. Program ten jest szansą dla firm przemysłowych na pozyskanie nowych wyspecjalizowanych kadr, które zapewnią ciągłość produkcji i realizację kontraktów w przyszłych latach. Z kolei uczniowie, oprócz dostępu do praktyk czy kursów kształcenia zawodowego, zyskują także perspektywę trwałego zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Jestem przekonany, że zachęci ich to do rozwijania umiejętności w kraju i przyczyni się do wypełnienia braków kadrowych w przemyśle.
- Zaangażowanie firm z tej grupy będzie polegać m.in. na uruchomieniu programów stażowych, aranżowaniu wizyt w zakładach pracy oraz wsparciu nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką). W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą. Wpłynie to bezpośrednio na praktyczne przekazywanie umiejętności oraz zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia firma zyskuje pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebuje - podaje ARP.
Zobacz: Zagraniczne staże. Zobaczcie, jak uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe [zdjęcia]
Dla nauczycieli przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie.
Podczas niedawnej konferencji otwierającej program przedstawiciele zarządów: ARP i spółek z Grupy ARP (LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych) podpisali porozumienia m.in. z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy.
Czytaj również: Debata na UTP. Na celowniku znalazło się szkolnictwo zawodowe
Przypomnijmy, "Kadry dla przemysłu" to kolejny sektorowy program wsparcia stworzony w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wcześniej spółka uruchomiła program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” oraz konkurs akceleracyjny w ramach spółki ARP Games.
