Kalendarz dni wolnych - te dni są wolne od pracy
W Polsce zgodnie z ustawą mamy 13 dni wolnych od pracy. Są to:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- Pierwszy dzień Wielkanocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 Maja – święto konstytucji Trzeciego Maja,
- Pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- Dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – święto kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Zobacz także:Tak można zdobyć 2000 zł dodatku do ferii zimowych. Warunek - trzeba mieć umowę o pracę
W przepisach określono zatem stałe dni wolne od pracy, a także święta ruchome, np. Święto Trzech Króli lub pierwszy dzień Wielkanocy. Biorąc pod uwagę jak te dni wypadają w kalendarzu, można zaplanować sobie dłuższy wypoczynek. Tak będzie w okresie świąteczno-noworocznym. Informacje te dotyczą oczywiście osób, które pracują w systemie poniedziałek-piątek.
Wolne dni od pracy 2023 i 2024 - tak zaplanujesz długi urlop
W tym roku Wigilia przypada w niedzielę, a święta Bożego Narodzenia w poniedziałek i wtorek. Następnie 1 stycznia jest w poniedziałek. Jeśli zatem złożysz wniosek urlopowy od 27 do 29 grudnia to odpoczniesz od pracy przez dziewięć dni!
Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy jest 6 stycznia, ale w 2024 roku przypada on w sobotę. Jak informuje serwis inFakt, zgodnie z przepisami, jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę, to pracodawca musi udzielić Ci dodatkowy dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Czyli jeżeli pracujesz w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym , to za Święto Trzech Króli, przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca jeszcze w styczniu, musi “oddać” Ci dodatkowego dnia wolnego od pracy.
Wolne od pracy w grudniu 2023 i styczniu 2024. Nawet 16 dni wolnego
O kalendarzu dni wolnych w okresie świąteczno-noworocznym piszemy także w naszej galerii.
- Pracodawca samodzielnie wyznacza dzień wolny, może jednak wziąć pod uwagę Twój wniosek. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym nie otrzymasz dnia wolnego, pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia Ci wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – mówi Paulina Włodarczyk, Księgowa inFaktu.
Wolne za 6 stycznia można zatem wykorzystać w terminie od 2 do 5 stycznia. Biorąc kolejne 3 dni urlopu w tych dniach daje nam to perspektywę 16 dni wolnego przy 6 dniach urlopowych (od 23 grudnia 2023 do 7 stycznia 2024).