Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamieński radny chce budowy biogazowni. Co na to burmistrz?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Na biurko burmistrza Kamienia Krajeńskiego trafiła interpelacja Bogdana Januszewskiego, radnego z Dużej Cerkwicy, który chce budowy biogazowni.
Na biurko burmistrza Kamienia Krajeńskiego trafiła interpelacja Bogdana Januszewskiego, radnego z Dużej Cerkwicy, który chce budowy biogazowni. Andrzej Zgiet/Polska Press
Bogdan Januszewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu, złożył interpelację w sprawie budowy na terenie gminy biogazowni. Burmistrz odpowiada, że inwestycja nie zależy od samorządu.

Na biurko burmistrza Kamienia Krajeńskiego trafiła interpelacja Bogdana Januszewskiego, radnego z Dużej Cerkwicy, który chce budowy biogazowni. Powołuje się na zapisy programów środowiskowych i i problemy ze źródłami energii, które biogazownia pomogłaby rozwiązać.

„Wnoszę o stworzenie warunków dla budowy i funkcjonowanie inwestycji” – apeluje rajca.

Burmistrz w odpowiedzi informuje radnego, że proces inwestycyjny nie zależy od gminy, tylko od prywatnego inwestora, a decyzja o lokalizacji wymaga przeanalizowania wielu warunków.

„Do podstawowych obowiązków przedsiębiorcy zależy przede wszystkim wybór lokalizacji biogazowni, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia na budowę, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub wpisu do rejestru, zawarcie umowy o przyłączeniu do sieci” – odpowiada Wojciech Głomski.

Burmistrz wymienia też inne warunki: opłacalność, możliwość logistyczna transportu, sposób i możliwość magazynowania, współfermentacji różnych substancji, konieczność zagospodarowania, pofermentu, aspekty formalno-organizacyjne, a te leżą po stronie przedsiębiorcy.

Biogazownia produkuje jednocześnie energię elektryczną, cieplną i nawóz ekologiczny. Głównym zadaniem jest produkcja biogazu, która następuje w procesie beztlenowej fermentacji metanowej różnorodnych substancji lub odpadów organicznych. Dodajmy, że w całym kraju na koniec ubiegłego roku w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego KOWR wpisanych było 128 instalacji. Najwięcej biogazowni rolniczych zlokalizowanych zostało w województwie warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, podlaskim i pomorskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska