Spis treści
Dopłaty do biogazowni rolniczych 2024
Trwający od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r. nabór wniosków o wsparcie na inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw składa się z 3 obszarów z różnymi poziomami wsparcia. Obszar A dotyczący biogazowni rolniczych obejmuje najbardziej kosztochłonną inwestycję, dlatego i wsparcie jest najwyższe.
Jak podaje ARiMR, maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze A wynosi 1,5 mln zł. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta, wysokości do 65 proc.

Podobnie jak w obszarach B i C, na realizację operacji może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50 proc. kwoty pomocy, wystarczy złożyć wniosek o jej przyznanie.
Kto może dostać pieniądze na biogazownie? Podstawowe wymogi
Podstawowe kryterium mówi o tym, że pomoc przyznaje się jeżeli inwestycja objęta operacją ma związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie. Następnie ARiMR przedstawia listę wymogów wobec inwestycji, by mogła podlegać wsparciu. Mogą to być operacje polegające na budowie biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej.
W ramach interwencji będą wspierane operacje, które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, będą realizowane nie więcej niż w 2 etapach, których okres realizacji operacji nie będzie dłuższy niż 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, przy czym złożenie wniosku o płatność pośrednią nastąpi nie później niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy.
Planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych musi wynosić powyżej 20 000 zł, a operacje są związane z wytwarzaniem energii z OZE, magazynowaniem tej energii i wykorzystaniem jej wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa.
Całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kW, przy czym całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną wykorzystywanych na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych wchodzących w skład gospodarstwa nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z OZE znajdujących się w gospodarstwie.
Koszty ogólne stanowią nie więcej niż 10% kosztów kwalifikowalnych, inwestycje zostaną zrealizowane zgodnie z regulaminem.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.
Regulamin, instrukcje i kryteria punktowe są dostępne na stronie ARiMR.