Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetna wiadomość dla rolników! Zmienia się prawo, a co za tym idzie łatwiej będzie zainwestować w biogazownie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Do rypińskiej biogazowni (na zdjęciu) rolnik z Rakowa zbywa część gnojowicy. W zamian otrzymuje poferment
Do rypińskiej biogazowni (na zdjęciu) rolnik z Rakowa zbywa część gnojowicy. W zamian otrzymuje poferment Lucyna Talaśka-Klich
Zmieniły się przepisy dotyczące odnawialnych źródłach energii, w tym biogazowni. Rolnicy są zainteresowani takimi inwestycjami, choć niektórzy na razie tylko analizują możliwości.

Spis treści

- Warto inwestować w biogazownie - mówi Ryszard Błaszkiewicz, rolnik z Rakowa (pow. rypiński). - Bardzo przydadzą się nam także mniejsze biogazownie, chociażby ze względu na energetykę rozproszoną.

Na pewno wybudujemy biogazownię- twierdzi Sebastian Filipek – Kaźmierczak, prezes Ośrodka Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku. - Zastanawiamy się jeszcze nad jej wielkością i wyborem technologii.

Rolnicy szukają możliwości zmniejszenia rachunków przede wszystkim za prąd oraz energię cieplną oraz ograniczenia emisyjności (tego wymaga Komisja Europejska).

Chcą inwestować w odnawialne źródła energii, w tym w biogazownie, ale wcześniej przepisy ich do tego nie zachęcały. Liczyli na zmiany w prawie.

Biometan zapisany w ustawie

1 października weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE. Urząd Regulacji Energetyki zwraca uwagę, że znowelizowane przepisy uwzględniają wskazaną przez ustawodawcę potrzebę stworzenia rynku biometanu, który będzie wprowadzany do sieci gazowych jak i wykorzystywany w transporcie.

Urząd podkreśla, że wytwarzanie biometanu z biogazu rolniczego będzie wymagało wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie biogazu rolniczego prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

URE informuje: „Dedykowany wytwórcom biometanu system wsparcia wykorzystuje model dopłaty do ceny rynkowej wzorowany na systemie FIP, a uzyskanie wsparcia wymaga otrzymania stosownego zaświadczenia od Prezesa URE. Okres wsparcia wynosi w tym systemie 20 lat od pierwszego dnia sprzedaży biometanu objętego systemem wsparcia, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2048 r. (...)”

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że znowelizowane przepisy ustawy – Prawo energetyczne, przewidują preferencje dla przyłączania instalacji wytwarzających biometan do sieci gazowej.

Z kolei KOWR zauważa, że nowelizacja m.in. doprecyzowała definicję i przedmiot działalności spółdzielni energetycznych i warunki współpracy spółdzielni energetycznej ze sprzedawcą energii. Poza tym zostały wprowadzone ułatwienia dotyczące zasad rozliczeń oraz sprawozdawczości spółdzielni energetycznych.

Z korzyścią dla upraw, czyli poferment na pola

Gospodarz z Rakowa zwraca uwagę na możliwość wykorzystania pofermentu z biogazowni do użyźniania gleby. Ryszard Błaszkiewiczwie, co mówi, bo od lat zbywa do rypińskiej biogazowni nadprodukcję gnojowicy z własnego gospodarstwa - w którym prowadzi produkcję trzody chlewnej - a w zamian otrzymuje poferment.

- Wykorzystanie pofermentu to także mniej uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców - podkreśla Błaszkiewicz.

Potwierdza to prezes Filipek – Kaźmierczak, który dodaje, że stosując nowoczesne technologie można wykluczyć uciążliwości zapachowe wokół biogazowni.

Oczywiście nie ma sensu, by małe gospodarstwa budowały nawet najmniejsze biogazownie, ale jeśli zainwestuje grupa rolników (szczególnie właścicieli stad bydła i trzody chlewnej), to korzyści będą mieć z tego wszyscy.

Poza tym biogazownia może być korzystna również dla okolicznych mieszkańców, jeśli dzięki niej będą mieli tańszą np. energię elektryczną lub cieplną.

To też może Cię zainteresować

KOWR przypomina, że 11 września weszły w życie przepisy ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Wprowadziły one szereg ułatwień, w tym m.in.: przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej; ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci; zwolnienia z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów oraz ich wyłączenia dla biogazowni rolniczych lokalizowanych w gospodarstwach rolnych na powierzchni nie większej niż 1ha; dopuszczenia lokalizacji biogazowni rolniczych na gruntach należących do zakładu przetwórstwa rolno- spożywczego, jeśli ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem lub produkcją, lub usługami, lub magazynowaniem, a powierzchni gruntów pod biogazownię rolniczą nie jest większa niż 1ha; szczególnego trybu lokalizacji biogazowni powyżej 1 MW – uchwała lokalizacyjna rady gminy; zwolnienia określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych; łatwiejszego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Będzie pomoc dla rolników

- Zachęcam szczególnie rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, by inwestowali w biogazownie - mówi Ryszard Zarudzki, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Będzie można na to uzyskać wsparcie.

Rozpoczęcie naboru wniosków o pomoc na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” zaplanowano na 15 listopada br.

Pomoc dotyczyć będzie w tzw. Obszarze A – budowy biogazowni rolniczej lub zakupu urządzeń do produkcji energii z biogazu rolniczego lub zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego wraz z magazynami energii lub instalowania pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią; Obszar B – budowa lub zakup systemów poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarskich służących produkcji rolnej. Więcej o tym wsparciu na: www.gov.pl/web/arimr.

Wiceprezes ARiMR zwraca uwagę, że wykorzystanie pofermentu jest ujęte w ekoschematach, więc to może być dodatkową korzyścią dla rolników.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska