- Zezwolenie z Wydziału Budownictwa na cały obiekt już mam, ale zdecydowaliśmy się na drobne przeróbki i na nie oddzielnie też trzeba mieć zezwolenia - objaśnia inż Pior Sadowski, prezes Geotermii Marusza - nawet najmniejsze zmiany wymagają akceptacji nadzoru budowlanego, a to trwa. Liczę, że w przeciągu tygodnia te zezwolenia otrzymamy, po czym będzie mógł wejść Sanepid i straż pożarna. Wszystkie służby sprawdzają obiekt nadzwyczaj dokładnie.
_Tych, którzy zaraz po otwarciu będą chcieli skorzystać z ośrodka balneologii zainteresuje, co ich tu czeka. Podczas prezentacji 30 grudnia każde stanowisko obsługiwali młodzi fizjoterapeuci, absolwenci tego kierunku w Zespole Szkół Medycznych w Grudziądzu. W pomieszczeniu z wannami do leczniczych kąpieli rąk lub nóg fizjoterapeutki Agnieszka Kierzkowska i Agnieszka Domachowska wyjaśniały, na co pomagają zabiegi. Np. 20-minutowa kąpiel z podwodnym masażem nóg jest zbawienna w przypadku zaburzeń układu krążenia, zwłaszcza obwodowego kończyn dolnych. - Na pewno odpręża i poprawia krążenie, ale także dzięki niej organizm pozbywa się szkodliwych toksyn - tłumaczyły - _znika opuchlizna nóg, a pacjentowi przybywa energii.
_Oddzielne są stanowiska do kąpieli kończyn z chorobami skóry i reumatycznymi. Oddzielne także wanny do różnych rodzajów kąpieli. - Podczas kąpieli perełkowej w wannie ciało pacjenta masowane jest silnym strumieniem wody od nóg przez tułów do głowy - tłumaczy fizjoterapeuta Jacek Jakubowski - ciśnienie strumienia można dowolnie regulować. W trakcie kąpieli powstają bąbelki, podobnie jak w jacuzzi i nad powierzchnią wody tworzy się strefa aerozolu. Odbywa się jednocześnie inhalacja.
Młodzi fizjoterapeuci byli znakomicie do rozmów z pacjentami przygotowani. - O pracę w ośrodku stara się 15 fizjoterapeutów, których na zaangażowaliśmy na próbę, ale na początek przyjętych będzie tylko pięciu najlepszych. Gdy się zakład rozbuduje, zatrudnieni zostaną następni - mówi szef pionu rehabilitacji mgr Zbigniew Frankowski - potrzebujemy tu konkretnie techników fizjoterapii, a nie pielęgniarek, gdyż po kąpielach lub krioterapii konieczne będzie prowadzenie z każdym pacjentem specjalistycznych, odpowiednich ćwiczeń na wybrane części ciała.
_Salę gimnastyczną wyposażono w podstawowe urządzenia, jak tradycyjny gabinet fitness. Nie tylko do komory krioterapii, gdzie panuje temperatura do minus 160 stopni C, kierować będzie lekarz. Przed każdym zabiegiem konieczne będzie badanie lekarskie.
Na początku marca, tuż przed Dniem Kobiet, odbędą się dni otwarte. Chętni do obejrzenia obiektu (włącznie z gotową już piramidą) rozpoczną wizytę od Zakładu Przyrodoi piramidy z tężnią, po czym przejdą do sąsiedniego obiektu (przyszłego hotelu z basenami), następnie przejściem podziemnym do szpitalnej stołówki, na symboliczny poczęstunek. Chodzi o pokazanie mieszkańcom całej koncepcji ośrodka, którego rozbudowa w tym roku ma postępować w szybkim tempie.
Kąpiele, masaże, inhalacje
Maryla Rzeszut

Fizjoterapeutki Agnieszka Kierzkowska (z lewej) i Agnieszka Domachowska objaśniają, na co pomaga kąpiel wirowa nóg
Zakład Przyrodoleczniczy w Węgrowie już jest gotowy. Piramida z tężnią otwarta zostanie w pierwszych dniach marca. Teraz wykonawca - Geotermia Marusza czeka na zezwolenia z Wydziału Budownictwa Urzędu Miejskiego.