https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karaimi na Litwie. Najmniejsza mniejszość

Informacja nadesłana; Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Fotografia z 1907 roku, przedstawiająca Karaimów w tradycyjnych strojach
Fotografia z 1907 roku, przedstawiająca Karaimów w tradycyjnych strojach fot. wrotapomorza.pl
Karaimi na Litwie. Najmniejsza mniejszość - wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach na Litwie trafiła do Torunia.

Będzie ona prezentowana w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej od 17 października. Wystawa została uzupełniona materiałami pomocniczymi i zbiorami Związku Karaimów Polskich w RP.

W 1397 roku Książę Witold wracając po bitwie ze Złotą Ordą sprowadził na Litwę z Sołchatu na Krymie kilkaset rodzin karaimskich i osiedlił je w Sałatach, Birżach, Poswolu, Kiejdanach, Kownie, ale przede wszystkim w Trokach, gdzie stanowili oni ochronę osobistą księcia oraz jego siedziby - zamku trockiego na wyspie. Słynęli z tego, ze byli dobrymi wojownikami, ale także ze znawstwem zajmowali się ogrodnictwem, hodowlą koni, rzemiosłem, zwłaszcza po mistrzowsku wykonując przedmioty miedziane. Zarówno w pracy jak i w życiu codziennym wyróżniali się uczciwością i prawością.

Nazwa religii karaimskiej i samej grupy etnicznej powstała od hebrajskiego słowa "kara" - czytać. Religia ta ukształtowała się w VIII w. a jej podstawą jest Stary Testament, zwłaszcza zawarty w nim Dekalog, z zasadą i obowiązkiem indywidualnego i niezależnego od jakichkolwiek autorytetów ich przyswajania i interpretacji.

Obecnie na Litwie mieszka około 260, zaś w Polsce około 200 Karaimów zrzeszonych w Związku Karaimów Polskich z siedzibą we Wrocławiu. Jest to, więc rzeczywiście jedna z najmniejszych grup etnicznych, która mimo to od sześciuset lat zachowuje swoją kulturę, religię i język. Karaimi to lud, który nie posiadał nigdy własnego państwa, wywodzący się od Chazarów, którzy z kolei są potomkami kaukaskich ludów tureckich. Mamy nadzieję, że prezentowane na wystawie dokumenty, fotografie, stroje, przedmioty kultu i codziennego użytku przybliżą bardzo bogatą, niezwykle ciekawą a mało znaną kulturę Karaimów.

Otwarcie wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu "Karaimi na Litwie. Najmniejsza mniejszość" nastąpi w piątek 17 października o godz. 18.00 w Arsenale. Komisarzem wystawy jest Artur Trapszyc.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska