Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty płatnicze coraz częściej w użyciu. Polacy polubili nimi płacić

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Polacy coraz częściej płacą kartami zamiast gotówką
Polacy coraz częściej płacą kartami zamiast gotówką Janusz Wójtowicz
Według NBP w pierwszym kwartale tego roku Polacy posiadali już prawie 40 mln kart płatniczych. Coraz częściej nimi płacimy. Przybywa też terminali płatniczych pojawiają się one m.in. w parafiach.

- Liczba transakcji bezgotówkowych w naszym kraju wzrosła aż o 22 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Biorąc pod uwagę, że wykonujemy około miliard transakcji kwartalnie, to taki wzrost jest niesamowitym osiągnięciem - uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Jednocześnie coraz rzadziej wypłacamy gotówkę z bankomatów - liczba wypłat była najniższa od 10 lat.

Jakie zmiany zaszły w przeciągu ostatniego roku? Liczba kart płatniczych wzrosła do 39,5 mln sztuk. W kwartale wykonujemy średnio 26 płatności kartą, to o ponad 5 razy więcej niż 10 lat temu. O 52 proc. wzrosła liczba płatności zagranicznych wykonywanych kartami. Aż o 215 tys. (63 proc.) wzrosła liczba kart wirtualnych.

Przeczytaj też: Płatności za internetowe zakupy - mają być szybkie i wygodne

Urządzenia, zastąpią aplikacje

Z polskich ulic zniknęło 545 bankomatów. - Liczba wypłat z nich spadła do 158 mln w kwartale, co jest najgorszym wynikiem od 10 lat zauważa Sadowski. - Stoi za tym nie tylko fakt, że coraz częściej płacimy kartą, a nie gotówką. Częściowo odpowiadają za to też banki, które chcąc ograniczyć koszty przekonują nas, abyśmy wypłacali większe kwoty, dzięki czemu robimy to rzadziej. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości płatności kartami dalej będą zyskiwały na popularności, choć coraz częściej będą to karty bez fizycznej postaci, lecz funkcjonujące jako aplikacje w naszych smartfonach. Bankomaty będą natomiast coraz mniej przydatne, choć raczej nie znikną zupełnie.

- Przybywa też miejsc wyposażonych w terminale płatnicze. Bank centralny podaje, że na koniec ubiegłego roku na rynku działało ponad 624 tys. urządzeń akceptujących płatności kartą. Płatności bezgotówkowe przełamują kolejne bastiony gotówki - pojawiły się na pocztach, u kurierów, a nawet w policyjnych radiowozach - przypomina Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl.

Przeczytaj: Banki: Karty za zero złotych. Klienci: Nie! I tak za nie płaciliśmy

„Co łaska”? Przez terminal też

Pierwsze terminale płatnicze pojawiają się też przy parafiach. Z takiego urządzenia można skorzystać od niedawna w parafii w Mikstacie (woj. łódzkie).

- Terminal ma ułatwić i usprawnić pracę parafii oraz umożliwić wiernym nie posiadającym przy sobie gotówki złożenie ofiary. Możliwe będzie dokonanie odpłatności np. opłaty cmentarnej - wyjaśnia Boczoń. - Nie jest to jednak pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Wiosną takie urządzenie pojawiło się w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze.

Choć w Polsce terminale płatnicze w kościołach to wciąż nowość, to w wielu krajach rozwiązanie takie staje się powoli standardem. Kolejnych urządzeń będzie i u nas przybywać.

Czytaj: Coraz chętniej płacimy kartami. Czy to koniec gotówki?

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wraz z rosnącą liczbą kart płatniczych nie znika niebezpieczeństwo kradzieży naszych pieniędzy. O czym pamiętajmy? Zaraz po otrzymaniu nowej niezwłocznie ją podpiszmy, a jej numer i dane kontaktowe z bankiem zanotujmy i zachowajmy w bezpiecznym miejscu na wypadek jej kradzieży bądź zgubienia.

Nadany numer PIN zapamiętaj. Przy jego zmianie unikaj wybierania prostych kombinacji, np.: 0000 czy daty urodzenia. Zapisanie PIN-u jest zabronione. Nie wolno też udostępniać karty oraz numeru PIN osobom trzecim, nawet jeśli są to osoby bliskie.

Bankowcy zalecają noszenie przy sobie tylko tych kart, które są niezbędne. Nie zabieraj ich w miejsca o wysokim prawdopodobieństwie kradzieży, np.: na dyskoteki, bazary, do pubów. Opuszczając miejsca, w których może dojść do kradzieży (na przykład: pociąg, centrum handlowe, i tym podobne), upewnij się, czy karty nie zostały skradzione.

Sprawdzaj transakcje dokonane kartą porównując je historią transakcji na swoim koncie lub z papierowym wykazem z banku - wszelkie niezgodności natychmiast zgłoś bankowi.

Wideo - Karty płatnicze posiadają dużo zabezpieczeń, ale i tak musimy uważać

Źródło: X-news/Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska