Do tej decyzji nie trzeba było specjalnie przekonywać, bo działalność Kazimiery Szark na rzecz lokalnej społeczności i promocji gminy Chojnice jest powszechnie znana.
Kazimiera Szark urodziła się w 1932 r. Pracę zawodową jako nauczycielka rozpoczęła w 1951 r. w Ugoszczy, gdzie pracowała do 1959 r. Od 1968 r. pracowała w Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi jako nauczycielka, a od 1976 r. jako dyrektorka szkoły do przejścia na emeryturę w 1986 r. Do dziś związana jest z tą szkołą jako nauczycielka m.in. języka polskiego, a przede wszystkim jako kustosz Izby Pamięci i Tradycji.
W latach 1985 - 1989 była posłanką na Sejm z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Całe życie angażuje się w działalność społeczną. Ma wiele odznaczeń państwowych i resortowych. Za całokształt działalności odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 r. uhonorowana Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym "Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego".
Sens jej życia stanowi pomoc najuboższym. Zawsze promowała wieś, była inicjatorką powstawania świetlic, budowy dróg, organizacji pierwszych linii autobusowych dowożących dzieci do szkół. Poprzez zaangażowanie w organizację uroczystości patriotyczno-religijnych pod Krojantami przysłużyła się m. in. do tego, że pamięta się o wydarzeniach z 1 września 1939 r. pod Krojantami, gdzie odbyła się szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Od 1966 r. organizuje spotkania z byłymi ułanami. To ona doprowadziła do powstania i odsłonięcia pierwszego pomnika ku czci poległych pod Krojantami - 11 września 1966 r.
Dzięki jej staraniom szkole w Nowej Cerkwi nadano w 1979 r. imię 18 Pułku Ułanów Pomorskich w hołdzie dla tych, którzy walczyli o wolność. W 1978 r. zorganizowała pierwszą sesję popularnonaukową w szkole w Nowej Cerkwi na temat obrony rejonu Chojnic w 1939 r. Od 1966 r. przedstawia historię słynnej szarży jako opiekunka Izby Pamięci Narodowej.
Do dziś ma kontakt z ostatnimi bohaterami walk wrześniowych, gromadzi eksponaty, pielęgnuje tradycje kawaleryjskie i przekazuje pokoleniom to, co warto ocalić od zapomnienia.
Czytaj e-wydanie »