Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kcynia uczci prof. Jana Czochralskiego

(ms)
Adam Zieliński (z lewej), prawnuk prof. Czochralskiego i jego projekt "witacza”. Prezentuje go radnym Piotr Hemmerling, burmistrz Kcyni
Adam Zieliński (z lewej), prawnuk prof. Czochralskiego i jego projekt "witacza”. Prezentuje go radnym Piotr Hemmerling, burmistrz Kcyni Maja Stankiewicz
W 2012 r. miasto świętowało swe 750-lecie. W tym uczci swego słynnego mieszkańca prof. Jana Czochralskiego. W sylwestra Rada Miejska nadała wielkiemu kcynianinowi tytuł honorowego obywatela.

Jan Czochralski, wybitny chemik i metaloznawca, którego odkrycia dały podwaliny pod rozwój współczesnej elektroniki, wciąż jest w Polsce mało znany. Niewiele osób słyszało jego nazwisko, choć bez jego wkładu w naukę nie byłoby dziś komputerów, ani telefonów komórkowych.

Zmienić ma to ogłoszenie przez parlamentarzystów roku 2013 m.in. rokiem prof. Jana Czochralskiego. W rodzinnej Kcyni to decyzja bardzo wyczekiwana, o którą od kilku lat zabiegano.

Czytaj: Kcynia uhonoruje profesora Jana Czochralskiego

Już w przeddzień Nowego Roku zebrała się Rada Miejska, Kcyni, by oddać hołd wielkiemu naukowcowi, nadając mu tytuł "Honorowego obywatela gminy Kcynia". W uroczystym spotkaniu wzięła udział rodzina Jana Czochralskiego, a także naukowcy z Warszawy i Poznania, którzy wiele zrobili, by patron roku 2013 zajął należne mu miejsce w świecie nauki.

Goście otwarcie przyznali podczas sesji, że odkrycie prof. Jana Czochralskiego, jego metoda otrzymywania kryształów krzemu, stawiają go na równi z Mikołajem Kopernikiem czy Marią Skłodowską - Curie.

Postać nowego, honorowego obywatela (do tej pory tytuł ten posiadało sześć osób, w tym ks. kardynał Józef Glemp) przybliżył dr Paweł Prusak, reprezentant kilkuosobowej grupy mieszkańców, która wystąpiła z takim wnioskiem do rady.

Na sesji podkreślano, że Kcynia od dawna sławi imię naukowca. W 1999 r. został on patronem placu przy ul. Szewskiej i Poznańskiej w Kcyni. Znajduje się tu dom, w którym Jan Czochralski się urodził, a także willa w której mieszkał do śmierci w roku 1953. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa w Kcyni. Podobizna wielkiego chemika zdobi medal przyznawany od 2005 r. "Za zasługi dla gminy Kcynia". Jego wizerunek znalazł się także na banknocie miejskim wyemitowanym przez Kcynię.

Wiele o Czochralskim mówiono też podczas jubileuszu 750-lecia Kcyni, który obchodzono w 2012 r.

- Dopiero dzisiaj, w sposób otwarty możemy mówić o prof. Czochralskim. Proces przywracania mu dobrego imienia trwał lata - podkreślił Piotr Hemmerling, burmistrz Kcyni. Włodarz nie krył zadowolenia, że coraz częściej, gdy przywołuje się postać profesora, mówi się też o Kcyni. Tak było m.in. w Sejmie RP, gdy ustanawiano Rok Czochralskiego.

Przygotowując się do 2013 r. w Kcyni ogłoszono konkurs na projekt tzw. "witacza", który stanie niebawem na rogatkach miasta. Promować ma on Kcynię i prof. Czochralskiego.

Do listopada złożono w ratuszu 14 projektów. Jury wybrało najlepszy. - Były one anonimowe. Jury nie wiedziało kto wykonał dany projekt - zapewniała na sesji Anna Duda-Nowicka z wydziału promocji. Bo nagroda dla zwycięzcy, 2 tys. zł, przypadła Adamowi Zielińskiemu z Poznania, prawnukowi prof. Czochralskiego.

- Robiłem ten projekt w tajemnicy przed rodziną - wyznał młody twórca odbierając na sesji symboliczny czek, bo pieniądze przelano już na konto. A podpytywany przez przewodniczącą rady Gabrielę Repczyńską potwierdził, że w Poznaniu jest tylko zameldowany. Tak naprawdę - jak jego przodek - jest kcynianinem.

Jan Kurant, jeden z wnioskodawców sylwestrowej uchwały o honorowym obywatelstwie apelował na sesji, by pokusić się o stworzenie w mieście muzeum prof. Czochralskiego.

Sugerował, by przyspieszyć rozmowy z koleją na temat przejęcia budynku dworca PKP, który po likwidacji linii kolejowej niszczeje. Jego zdaniem byłoby to znakomite lokum dla takiego muzeum, a także muzeum sztuki pałuckiej.

Dziś stanąć ma na kcyńskim rynku plenerowa wystawa o prof. Czochralskim. Zapowiedziano też na sesji międzynarodową konferencję naukową, którą zorganizować ma w Kcyni w tym roku Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów.

Wiadomości z Nakła

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska