Od 15 lat powiat nakielski współpracuje z niemieckim powiatem Elbe-Elster. Tego lata w Brandenburgii oba powiaty świętować będą jubileusz współpracy. I właśnie wtedy - takie są wstępne prognozy - władze gminy Kcynia podpiszą umowę o współpracy z włodarzami Doberlug-Kirchhain, niemieckiej gminy leżącej w powiecie Elbe-Elster w Brandenburgii.
- Kcynia ma około 4,5 tysiąca mieszkańców. W całej naszej gminie jest ich 13,5 tysiąca. Doberlug-Kirchhain jest nieco większe. W mieście jest 9 tysięcy mieszkańców. Ale wiele nas łączy - zapewnia burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. I wymienia:
- Działają tam dwa bractwa strzeleckie. My także mamy takie tradycje. Kcyńskie Bractwo Strzeleckie jest najstarsze w kraju. Zarówno u nas, jak i u nich działają koła łowieckie, straże pożarne, orkiestry dęte - wylicza włodarz Kcyni.
Zdaniem Piotra Hemmerlinga Kcynia ma dużo do zaoferowania Niemcom, zwłaszcza w sferze tradycji regionalnych. Dlatego jeśli dojdzie latem do podpisania umowy o partnerstwie - na uroczystość do Brandenburgii, oprócz władz Kcyni, pojedzie też część zespołu ludowego "Pałuki".
Planowana jest też wystawa sztuki pałuckiej. Promowane mają być także pałuckie smaki, czyli m.in. obsypane w ubiegłym roku nagrodami flaki z Malic, pierogi z Kcyni, słynne kcyńskie musztardy, a także wędliny z miejscowej Gminnej Spółdzielni.
Do realizacji tych planów droga jeszcze długa. Na razie zrobiono pierwszy krok. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Kcyni burmistrz zda relację z wizyty w Niemczech i rozmów przeprowadzonych tam z władzami Doberlug-Kirchhain. W lutym pod obrady kcyńskich rajców przedstawiony zostanie projekt intencyjnej uchwały o partnerstwie i przyszłej współpracy z Niemcami. Da to władzom zielone światło do dalszych działań, których zwieńczeniem będzie podpisanie latem umowy.
- W Doberlug-Kirchhain taka uchwała intencyjna została już podjęta - informuje "Pomorską" Piotr Hemmerling.
Czytaj e-wydanie »