Keczup i Włocławek, to dla wielu osób znaczy jedno - znany pomidorowy sos. Jednak już kilka lat temu marka „Włocławek” powędrowała z poprzednim właścicielem do Łowicza, gdzie produkowany jest do tej pory. We Włocławku robią „Dworski”, ale szykują się zmiany. W tym roku włocławski zakład nie podpisał umów z dostawcami pomidorów. Keczup będą robili z ubiegłorocznych zapasów koncentratu pomidorowego. A co dalej?
- Być może będziemy kupowali ukraiński surowiec - wyjaśnia Marek Ciborowski, dyrektor włocławskiego oddziału firmy „Polskie Przetwory”. - Podobnie działają inni producenci z naszej branży. Cena ukraińskiego koncentratu jest niższa od wytworzonego w Polsce. Ponadto tamte pomidory mają więcej słońca, więc i nasz keczup będzie smaczniejszy. Zamierzamy produkować go jeszcze więcej.
Ukraina mogła w ubiegłym roku bezcłowo wwieźć na teren Unii Europejskiej 10 tys. ton koncentratu, natomiast włocławski zakład wyprodukował ok. 2 tys. ton. Czym to może skutkować? - Dopiero za pół roku będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy w następnym roku kontraktować pomidory i produkować koncentrat u siebie, czy też kupować koncentrat z południa Europy - dodaje Marek Ciborowski.
Dyrektor zapewnia, że miejsca pracy są bezpieczne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to w trakcie sezonu przetwórczego być może trzeba będzie przyjąć pracowników sezonowych.
W lipcu rozpoczną się tegoroczne dostawy warzyw przeznaczonych do przerobu. Jako pierwsze trafią do zakładu ogórki. Ilości zakontraktowanych płodów są porównywalne do ubiegłorocznych zamówień.
Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. podjęta została decyzja o redukcji zatrudnienia w włocławskim zakładzie. W wyniku dobrowolnych odejść - z rekompensatą 3 lub 4,5 tys. zł - liczba pracowników zmniejszyła się ze 130 do 66. Natomiast w kwietniu tego roku Krajowa Spółka Cukrowa w Toruniu połączyła się ze spółką Polskie Przetwory we Włocławku, co przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej zakładu.
Zobacz na plus.pomorska.pl:
Zabił, posiedział. Po siekierezadzie umrze w celi
Piramida finansowa w Nakle. Poszkodowane: „Straciłyśmy pół miliona” [zdjęcia]
6 milionów złotych zarobią Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 8 czerwca 2017.
