Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kęsowo. Gmina z żurawiem w herbie

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Wójt Radosław Januszewski i radna powiatowa Danuta Tyda.
Wójt Radosław Januszewski i radna powiatowa Danuta Tyda. Fot. Ramona Wieczorek
Szary ptak z rozpostartymi skrzydłami z kwiatem w lewym szponie - to od kilku dni znak rozpoznawczy Kęsowa. Nawiązuje do Róży, dawnego symbolu rodowego, i zwierzątka, które od kilku lat robi w regionie prawdziwą karierę.

Gmina Kęsowo była ostatnia gminą w powiecie tucholskim, która nie miała swojego herbu i flagi. Teraz mieszkańcy są dumni z nowych symboli. Skąd pomysł na wizerunek żurawia z różą na czerwonym tle?

Herb rodowy, zwany Różą

Podobnie do większości polskich gmin Kęsowo nie ma własnego historycznego herbu. Trzeba go było więc stworzyć od podstaw. Zgodnie z przepisami musiał być zgodny z zasadami heraldyki i uwzględniać przeszłość tego terenu. Można było odwołać się do różnych elementów: wydarzeń historycznych, zabytków, patronów czy samej nazwy.

Za najbardziej uzasadnione uznano utrwalenie godła herbu Poraj, którym niegdyś sygnowali się Kęsowscy, Żalińscy i Łyskowscy. Te rody posiadały najwięcej dóbr w okolicy. W XVI wieku należało do nich aż siedem wsi. - To była wówczas połowa - zaznacza Witold Ott, radny i historyk, który przekopał archiwa, by zgłębić lokalne dzieje.

Znak nazywał się Różą: to biały kwiat z pięcioma listkami na czerwonym tle. - Podobno sama nazwa Poraj - przynajmniej według Jana Długosza - wywodzi się z Czech, od imienia woja - wyjaśnia Ott.

Jak młodzi odkryli żurawia

- Symbolika róży jest historyczna i tak powinno być - tłumaczy Witold Ott. - Żuraw to element bardziej współczesny. Trafił do świadomości społecznej dzięki młodzieży.

Kilka lat temu w okolicy powstały bowiem ścieżki rowerowe "Na żurawiowych włościach". Młodzież z Kęsowa dostała na projekt pieniądze unijne, a żuraw stał się logo tras. Zaczął robić prawdziwą karierę w regionie.

W gminie są zresztą objęte ochroną miejsca, gdzie żurawie odbywają gody i mają swoje gniazda. Atrakcją turystyczną jest rezerwat przyrody wokół Jeziora Zamkowego, które jest jednym z największych skupisk ptactwa wodnego w powiecie.

Bogactwo przyrodnicze i ornitologiczne wykorzystało też Adamkowo, gdzie powstała Ptasia Wioska.

Flaga jak herb

Trzy lata temu pracę nad stworzeniem symboli gminy rozpoczął Tomasz Skałecki. Potem dokumentację przekazał przewodniczącemu Rady. Starania dobiegły właśnie końca. Gmina dostała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ma też prawa autorskie do herbu i flagi.

Zdecydowano, że flaga będzie odwzorowaniem znaku herbowego. Jest to zgodne ze średniowieczną tradycją, ale też praktyczne, trudno bowiem skomponować flagę z czerwieni, bieli i szarości.
Radni jednogłośnie przyjęli nową flagę i godło. - To jedna z ważniejszych decyzji w tej kadencji - uważa przewodniczący Rady Gminy Damian Kożuch.

Oprócz flagi i godła symbol znajdzie się też na pieczęciach: gminnej, wójta, Rady Gminy i przewodniczącego Rady.

- W mojej ocenie symbolika jest mocno związana z naszym terenem i będzie dobrze funkcjonować - uważa Ott.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska