Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Brudzawy, powiat brodnicki

Redakcja
Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzawach – działalność i sukcesy HISTORIA

Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzawach powstało w 1952 roku. (Pan Czesław Cyra podaje w Kronice Szkolnej, że w 1953 roku odbył się w Świetlicy Wiejskiej w Brudzawach kurs kroju i szycia zorganizowany przez KGW). Jego przewodniczącą była Maria Niedźwiecka. Pod jej kierownictwem odbywały się kursy kulinarne, robótek ręcznych, kroju i szycia. Potem przewodniczącą została Helena Kapelińska, lecz jej kadencja trwała krótko. Przez wiele kadencji funkcję przewodniczącej sprawowała Janina Drozdowicz. Dzięki jej zaangażowaniu w Brudzawach organizowano wiele imprez. W świetlicy wiejskiej spotykały się kobiety na kursach, zabawach i przedstawieniach. Bardzo aktywnie pracowała w kole także Władysława Przybysz. U niej w domu kobiety gotowały słynny „bigos brudzawski”, a potem niosły go do świetlicy, aby częstować nim uczestników wiejskich zabaw tanecznych. Po śmierci Władki koło przestało działać. Zabrakło odważnej do jego prowadzenia. Jednak po kilkuletniej przerwie znów powstało!

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Był rok 2005. Przewodniczącą została Halina Jagieła – emerytowana nauczycielka. Panie zrzeszone w kole znalazły sposób na spędzanie wolnego czasu, na organizowanie imprez, branie udziału w różnego rodzaju konkursach. Największe osiągnięcia mają w robieniu wieńców dożynkowych, zajmując czołowe miejsca w konkursach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wyspecjalizowały się w robieniu ozdoby dożynkowej, która swoim kształtem przypomina przydrożną kapliczkę. Co roku ozdoba zawiera inne elementy religijne i dekoracyjne, ale zawsze robiona jest swoistym „stylem brudzawskim”, gdzie oprócz zbóż, kwiatów i suszonych traw wykorzystuje się na różne sposoby kukurydzę. Trzeba dodać, że w robieniu zdób pomaga członkiniom Tadeusz Tarka, który wykonuje metalowe stelaże, drewniane ozdoby, różańce. Przepięknie wykonał miniaturę zabytkowego kościoła pw. Św. Andrzeja Apostoła w Brudzawach, a także dawną wiejską zagrodę i narzędzia rolnicze (grabie, cepy, studnię z żurawiem, sierpy, bosaki, wiatraki). Duże osiągnięcia członkinie KGW mają w robieniu palmy wielkanocnej. Robią ją także swoim „brudzawskim stylem”, nie naśladując nikogo. Kobiety z Brudzaw organizują też wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców.

Tradycją stały się spotkania na „Pikniku Rodzinnym”, gdzie dzieci, ojcowie i dziadkowie razem bawią się przy kawie i słodkim poczęstunku. Starsze pokolenie spotyka się na Dniu Seniora, a młodsze na Dniu Dziecka.

Należy dodać, że nasze koło bierze aktywny udział w spotkaniach, konkursach i wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych w gminie Bobrowo lub powiecie brodnickim. Spotkać nas można na WOŚP, obchodach Dnia Kobiet, spotkaniach z osobami niepełnosprawnymi, Dniach Gminy Bobrowo, dożynkach, a także konkursie poezji patriotycznej. Dwadzieścia kobiet zmienia wiejską rzeczywistość. Organizowane przez nie imprezy, konkursy, pokazy i pikniki cieszą się uznaniem mieszkańców. Pozwalają uwierzyć, że na wsi jest pięknie, zdrowo i wesoło. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska