Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Kołaczkowo, powiat nakielski

Redakcja
Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstało w 1959 roku z inicjatywy dwóch mieszkanek Kołaczkowa - Pani Kazimiery Cholewczyńskiej i ówczesnej, długoletniej kierowniczki, a potem dyrektorki Szkoły Podstawowej Pani Heleny Filipowskiej. Założeniem KGW w Kołaczkowie jest działalność na rzecz kobiet, a także całej społeczności wiejskiej.

Pierwszą Przewodniczącą została Pani Kazimiera Cholewczyńska, która aktywnie kierowała Kołem do lat 70-tych. Kolejnymi paniami , które stały na tej czele organizacji były : Marianna Jarmołowicz, Wanda Czapla, Alicja Jahnke, Danuta Grocholska, Daniela Krawczak-Wełnitz. Od 1998 roku funkcję tę pełni Pani Anna Wolender.

Kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich były i są inicjatorkami wielu działań, które wpływają na styl życia mieszkańców wsi, na rozwój kultury. W 1985 roku były inicjatorkami budowy nowej Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie i założycielkami Komitetu Budowy Szkoły.

Koło Gospodyń Wiejskich organizowało i organizuje we wsi wiele imprez , m.in.: Dzień Matki, Dziecka, Kobiet, zabawy karnawałowe, sylwestrowe, wycieczki do różnych zakątków Polski oraz kursy gotowania i pieczenia, szycia, haftowania, rękodzielnictwa, na najpiękniejszy ogródek czy matki wioski. Ponadto były pierwszymi inicjatorkami kursów kucharza, kelnera ze znajomością kas fiskalnych z zaświadczeniem uprawniającym do zatrudnienia.

Dla mieszkańców wsi inicjowano spotkania np. z lekarzami, ogrodnikiem, ciekawymi osobami. Członkinie KGW w Kołaczkowie prezentują miejscowość na pokazach i konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, np. w 2005 roku zajęły pierwsze miejsce w ,,Konkursie Tradycji i Stołów Wigilijnych” organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Przedstawicielki miejscowego KGW biorą udział w Krajowych (2004 r.) i Światowych( 2008 r.) Zjazdach Kółek Rolniczych w Warszawie. W 2015 roku przewodnicząca KGW w Kołaczkowie Anna Wolender uczestniczyła w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli jako delegat KGW z powiatu nakielskiego. W 2003 roku z okazji 135-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Bydgoszczy członkinie KGW z Kołaczkowa otrzymały wyróżnienie w „Konkursie na najaktywniejsze KGW w regionie”, a jego przewodnicząca Anna Wolender została odznaczona Złotą Odznaką Kółek Rolniczych za pracę na rzecz wsi. Aktywność miejscowego KGW została dostrzeżona i wyróżniona również w 2007 roku przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Pomorza i Kujaw w Inowrocławiu.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich biorą czynny udział w obchodach dożynkowych. W 1979 były współorganizatorkami dożynek wiejskich w Kołaczkowie, a w 2004 dożynek powiatowo - gminnych. Wielokrotnie wieńce wykonane przez członkinie KGW zajmowały czołowe miejsca w konkursach gminnych i powiatowych, m.in. wieniec w roku 2005 otrzymał wyróżnienie w Żninie na dożynkach wojewódzkich, a wieniec 2006 roku w dożynkach wojewódzkich w Radziejowie został doceniony przez ówczesnego Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Arandowskiego i zabrany do jego siedziby. Kilkakrotnie wieńce wykonane przez KGW Kołaczkowo zajmowały pierwsze miejsca na szczeblu gminnym i powiatowym m. in. od 2005 do 2007 - I miejsce za wieniec dożynkowy.

 

W 2010 roku Kołaczkowo za sprawą KGW w Kołaczkowie zdobyło wyróżnienie w gminnym konkursie „Najładniejsza wieś”.

W 2002 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstał zespół śpiewaczy ,,Kołaczkowianki”. Uzdolnione muzycznie mieszkanki wsi i okolic śpiewają głównie  piosenki ludowe, ale także okazjonalne. Na próbach spotykają się przynajmniej raz w tygodniu. „Kołaczkowianki” występują w strojach ludowych: spódnicach pałuckich, bluzkach z kryzami, czerwonymi koralami, w surdutach, fartuszkach.

Zespół promuje Kołaczkowo na przeglądach, konkursach, dożynkach szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

„Kołaczkowianki” występowały m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Żninie, Nakle, Mroczy, Szubinie i w wielu sołectwach gminy Szubin. „Kołaczkowianki” zdobyły puchary m.in. na Festiwalach Pieśni Ludowych w Inowrocławiu w latach 2011-13, na festiwalu wojewódzkim w Sępólnie Krajeńskim w 2006r., w Przeglądzie Zespołów Ludowych w Golubiu Dobrzyniu w 2006 roku. W 2008 roku „Kołaczkowianki” wystąpiły na Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze w Częstochowie, w 2009 w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, wielokrotnie włączały się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie aktywnie współpracuje z innymi kołami z sołectwa Szubin, powiatu nakielskiego, Szubińskim Domem Kultury, Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Szkołą Podstawową w Kołaczkowie, radą sołecką wioski oraz Stowarzyszeniem Nasza Nadzieja z Kołaczkowa.

Historia KGW w Kołaczkowie została utrwalona przez uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miejscowości w czasie wywiadów z wybranymi członkiniami w ramach projektu Gminna Wioska Kultury -,,Ocalić od zapomnienia twórców Kołaczkowa” realizowanym przez Stowarzyszenie Nasza Nadzieja. Wkrótce ukaże się książka, w której jeden z rozdziałów będzie poświęcony działalności 56-letniego już KGW w Kołaczkowie. W czerwcu 2015 roku z inicjatywy jednej z członkiń KGW w Kołaczkowie została zorganizowana wystawa rzeczy starych, używanych przez mieszkańców Kołaczkowa w na początku XX wieku i po II wojnie światowej.

Spotkania KGW, organizowane imprezy, wyjazdy są dla jej członkiń czasem, w którym jest miejsce na śmiech, rozmowę, wspólną zabawę, integrację, wsparcie w trudnych chwilach życia. Wspólne działania wyzwalają naszą kreatywność i pobudzają do aktywnego spędzania czasu. Nasze inicjatywy przyczynią się do integracji mieszkańców oraz uatrakcyjnienia życia kobiet w Kołaczkowie i okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska